Laureaci Oscarów 2018. Kto wyszedł z gali ze złotą statuetką?

I już po wszystkim. Za nami rozdanie Oscarów. Jubileuszowa, 90 gala jak co roku odbyła się w Dolby Theatre w Los Angeles w Kalifornii. W tym roku emocje budziła  przede wszystkim nowa produkcja Guillermo del Toro, która zdobyła aż 13 nominacji, w tym także w tych najważniejszych kategoriach. Galę poprowadził Jimmy Kimmel, a uświetniły ją występy Mary J. Blige, Gael García Bernala, Miguela i Natalii Lafourcade, Sufjana Stevensa, Commona i Andry Day, Keali Settle oraz Eddiego Veddera  – czyli nominowanych w kategorii „najlepsza piosenka”. W tym roku nie było na szczęście pomyłki przy wręczeniu nagrody za najlepszy film, obyło się też bez spektakularnych zaskoczeń w werdyktach. Cieszy fakt, że doskonały pod względem wizualnym Blade Runner 2049 opuścił galę z dwiema statuetkami. Kto jeszcze wywalczył Oscara? Oto lista laureatów.

Najlepszy film

Kształt wody, reżyser Guillermo del Toro Nie ulega wątpliwości, że film podzielił widzów. Jedni uznali go za odkrycie 2017 roku inni za rozbuchany i przeceniony. Statuetka za najlepszy film powędrowała właśnie do twórców Kształtu wody przypieczętowując jednocześnie dobrą passę reżysera. Obraz miał silną konkurencję zwłaszcza w postaci dramatu Trzy billboardy za Ebbing, Missouri. I to moim zdaniem był bardzo mocny konkurent – historia, choć prosta jest bardzo spójna, a aktorstwo? Wystarczy tylko spojrzeć na Frances McDormand lub Sama Rockwella. Dunkierka Nolana to także dobry film, ale może reżysera stać na jeszcze więcej? Nić widmo wciąż oczekuje u mnie na premierę i mam nadzieję, że nie zawiedzie wysokich oczekiwań. Wszak Paul Thomas Anderson to twórca bezkompromisowy i bardzo zdolny. Lady Bird raczej nie miał szans w starciu o statuetkę dla najlepszego filmu choć to przyzwoity dramat o dorastaniu i nominacją doceniono debiutującą na krześle reżyserskim Gretę Gerwig. Samo wyróżnienie dla obrazu Uciekaj! jest dużym sukcesem. Tutaj zachwyciło coś innego – scenariusz oryginalny. Potencjał filmu zauważyli również członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej, gdyż przyznano mu Oscara właśnie w tej kategorii.

Nominacje:

Czas mroku

Czwarta władza

Dunkierka

Lady Bird

Nić widmo

Tamte dni, tamte noce

Trzy billboardy za Ebbing, Missouri

Uciekaj!

Najlepszy aktor pierwszoplanowy

Gary Oldman jako Winston Churchill, Czas mroku O zwycięstwie Garyego Oldmana mówiło się już przy ogłoszeniu nominacji. Przez wiele lat aktor cierpiał na „syndrom Leonardo DiCaprio” i mimo wykreowania wielu fantastycznych ról (choćby w Leonie zawodowcu, Draculi czy Sid i Nancy) jak dotąd nie zdobył żadnego Oscara. Pierwsza w jego długoletniej karierze statuetka przyznana została właśnie za rolę Winstona Churchilla. Charakteryzacja jakiej poddał się Oldman także robi wrażenie i z pewnością pomogła aktorowi wcielić się w postać. Gary Oldman jest ledwie rozpoznawalny. Poważnym konkurentem Oldmana był Daniel Day- Lewis. Od samego początku razi mnie brak Jamesa Franco i nominacji za rolę Tommy’ego Wisseau w Disaster Artist. Przecież to istny majstersztyk!

Nominacje:

Daniel Day-Lewis, Nić widmo

Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Timothée Chalamet, Tamte dni, tamte noce

Daniel Kaluuya, Uciekaj!

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa:

Frances McDormand jako Mildred Hayes, Trzy billboardy za Ebbing, Missouri Frances McDormand pozostawiła konkurencję daleko w tyle. Niesamowicie prawdziwa, do bólu szczera Mildred to jedna z najciekawszych ekranowych kobiecych postaci ostatnich lat. Oscar nikogo chyba nie dziwi. W tej stawce osobiście trzymałam również kciuki za Margot Robbie. Kilka dni temu obejrzałam Jestem najlepsza. Ja, Tonya i piękna Australijka wypadła tam niezwykle dobrze i naturalnie. Nie miała tyle szczęścia co inne młode aktorki takie jak Jennifer Lawrence, Lupita Nyong’o czy Emma Stone, ale jestem przekonana że pokaże jeszcze na co ją stać.

Nominacje:

Meryl Streep, Czwarta władza

Margot Robbie, Jestem najlepsza. Ja, Tonya

Sally Hawkins, Kształt wody

Saoirse Ronan, Lady Bird

Najlepszy aktor drugoplanowy:

Sam Rockwell jako Oficer Jason Dixon, Trzy billboardy za Ebbing, Missouri Duet aktorów z jednego filmu zmiótł konkurencję. Do spółki z McDormand należało wyróżnić Sama Rockwella. Początkowo Dixon jawi się jako czarny charakter, ale jego postać ewoluuje w obliczu kilku wydarzeń, a widza czeka niemałe zaskoczenie. Konsekwencje jakie będzie musiał ponieść za swoje czyny będą swoistym katharsis dla naszego bohatera. Nie było innego wyjścia. Sam Rockwell to czarny koń w wyścigu po Oscara w kategorii „najlepszy aktor drugoplanowy”. Nie sądzę, by Woody Harrelson został poszkodowany. Porównując dwie męskie role w filmie Trzy billboardy za Ebbing, Missouri Sam Rockwell wcielił się w postać o wiele bardziej złożoną i wymagającą. Nominacja dla Williama Dafoe była chyba trochę na wyrost. Jego rola w The Florida Project nie ujmuje na tyle, by przyznać to wyróżnienie. Cieszy za to nominacja dla sędziwego już Christophera Plummera. 88 letni aktor wciąż liczył się w stawce aktorów walczących o wyróżnienie (otrzymał Oscara za rolę drugoplanową w filmie Debiutanci z 2012 roku).

Nominacje:

Richard Jenkins, Kształt wody

Willem Dafoe, The Florida Project

Woody Harrelson, Trzy billboardy za Ebbing, Missouri

Christopher Plummer, Wszystkie pieniądze świata

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Allison Janney jako LaVona Golden, Jestem najlepsza. Ja, Tonya O Allison Janney można mówić tylko dobrze po tym jak ujrzy się jej rolę w filmie o Tonyi Harding. Można również doznać szoku, że ta piękność w czerwonej sukni pozująca fotoreporterom to ta sama aktorka. Spece od charakteryzacji zrobili swoje. LaVona Golden to suka. Zimna, bezwzględna, wychowująca córkę twardą ręką i nieokazująca uczuć. Janney wspięła się na wyżyny aktorstwa i pokazała, że nie ma sobie równych.

Nominacje:

Octavia Spencer, Kształt wody

Laurie Metcalf, Lady Bird

Mary J. Blige, Mudbound

Lesley Manville, Nić widmo

Najlepszy reżyser:

Guillermo del Toro, Kształt wody

Nominacje:

Christopher Nolan, Dunkierka

Greta Gerwig, Lady Bird

Paul Thomas Anderson, Nić widmo

Jordan Peele, Uciekaj!

Najlepszy scenariusz oryginalny:

Jordan Peele, Uciekaj!

Nominacje:

I tak cię kocham

Kształt wody

Lady Bird

Trzy billboardy za Ebbing Missouri

Najlepszy scenariusz adaptowany:

James Ivory, Tamte dni, tamte noce

Nominacje:

Disaster Artist

Gra o wszystko

Logan: Wolverine

Mudbound

Najlepszy film anglojęzyczny:

Fantastyczna kobieta, reżyser Sebastián Lelio Mocny konkurent w postaci Niemiłości Andrieja Zwiagnicewa. Urzeka prostotą, długimi i przemyślanymi kadrami i wyczuwalną wszędzie obojętnością potęgowaną mroźnym krajobrazem współczesnej Rosji. The Square miał potencjał, ale imo jest zbyt chaotyczny i niespójny. Satyra na zachodnie społeczeństwo ma sporo słabych punktów choć trzeba przyznać, że scena na bankiecie to coś, czego prędko w kinie nie ujrzymy, poraża wręcz realizmem.

Nominacje:

Dusza i ciało

L’insulte

Niemiłość

The Square

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny:

Heaven is a traffic jam on the 405, reżyser Frank Stiefel

Nominacje:

Edith+Eddie

Heroine

Knife Skills

Traffic Stop

Najlepsza charakteryzacja i fryzury:

Czas mroku

Nominacje:

Cudowny chłopak

Powiernik królowej

Najlepsza muzyka oryginalna:

Alexandre Desplat, Kształt wody Werdykt w tym roku mógł być tylko jeden. Szczerze powiedziawszy pod tym względem rok 2017 rozczarował. Tylko soundtrack z Kształtu wody i Nici widma mógłby istnieć bez obrazu i wart jest przesłuchania wieczorem przy lampce wina. W filmie Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi mamy do czynienia głównie ze wspaniałą, ale dobrze znaną, powieloną ścieżką dźwiękową autorstwa Johna Williamsa. W Trzy billboardy za Ebbing, Missouri zachwyciło zupełnie coś innego, muzyka Hansa Zimmera rewelacyjnie sprawdza się w filmie, ale już poza nim niekoniecznie. Alexandre Desplat stworzył stylową i melodyjną oprawę do baśni o miłości kobiety do morskiego stworzenia.

Nominacje:

Hans Zimmer, Dunkierka

John Williams, Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi

Johnny Greenwood, Nić widmo

Carter Burwell, Trzy billboardy za Ebbing, Missouri

Najlepsza piosenka:

Miguel i Natalia Lafourcade za Remember me, Coco

Nominacje:

This is Me, Król rozrywki

Stand Up for Something, Marshall

Mighty River, Mudbound

Mystery of Love, Tamte dni, tamte noce

Najlepsza scenografia:

Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau, Kształt wody

Nominacje:

Blade Runner 2049

Czas mroku

Dunkierka

Piękna i Bestia

Najlepsze efekty specjalne

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Blade Runner 2049 Na szczęście nagroda za efekty specjalne trafiła w ręce specjalistów pracujących przy jednym z najważniejszych filmów minionego roku. Wiadomo, że Blade Runner 2049 nie miał szans w innych kategoriach, ale musiał wyjść z gali rozdania nagród z wyróżnieniem za efekty. Na kinowym ekranie robiły niesamowite wrażenie.

Nominacje:

Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi

Kong: Wyspa Czaszki

Strażnicy Galaktyki vol. 2

Wojna o planetę małp

Najlepsze kostiumy:

Mark Bridges, Nić widmo

Nominacje:

Czas mroku

Kształt wody

Piękna i Bestia

Powiernik królowej

Najlepsze zdjęcia:

Roger Deakins, Blade Runner 2049 Gdyby nie Kształt wody i Dunkierka, film nie miałby dużej konkurencji. Blade Runner 2049 i zdjęcia autorstwa Rogera Deakinsa to uczta dla oczu i innych zmysłów. Zdjęcia są bardzo mocnym punktem obrazu. Deakinsowi Oscar należy się bardzo. Wystarczy wspomnieć Skyfall i to Nie jest kraj dla starych ludzi. Tutaj pokazał już najwyższą klasę.

Nominacje:

Czas mroku

Dunkierka

Kształt wody

Mudbound

Najlepszy długometrażowy film animowany:

Coco, reżyserzy Lee Unkrich i Adrian Molina Polski akcent na Oscarach. Wielu widzów chciało, aby najlepszą animacją okazał się obraz Twój Vincent. Przy jego tworzeniu pracowało około 120 malarzy. Każda z klatek filmu jest tak naprawdę obrazem olejnym, namalowanym na płótnie przy użyciu techniki stosowanej przez Vincenta Van Gogha. Film w reżyserii Doroty Kobieli oraz Hugh Welchmana cieszy się dużym uznaniem, a nominacja do Oscarów to spore wyróżnienie. W rolę Van Gogha wcielił się polski aktor Robert Gulaczyk (użyczył wizerunku i głosu). W tak dopracowanym wizualnie dziele najsłabszy element stanowi fabuła. W Coco zagrało wszystko – czerpie co najlepsze z meksykańskiego kolorowego folkloru i tradycji. W dodatku niesie za sobą przesłanie o tym, jak ważna jest w życiu człowieka rodzina. Pełna humoru opowieść o chłopcu z gitarą gubiącym się gdzieś w świecie zmarłych w doroczne święto Día de Muertos skradła serca zarówno dorosłych widzów jak i dzieci. Przepełniona jest dźwięczną muzyką. A tytułowa Mamá Coco jest tak urocza, że sam jej widok ciśnie łzy do oczu. Trzeba to przyznać: Pixar znów to zrobił.

Nominacje:

Dzieciak rządzi

Fernando

The Breadwinner

Twój Vincent

Najlepszy dźwięk:

Greg Landaker, Mark Weingarten, Gary Rizzo, Dunkierka Podobnie jak w przypadku montażu, mocnym konkurentem jest świetny Baby Driver. Rewelacyjne połączenie muzyki z ruchem kamery. Każda scena jest wymowna, dźwięk atakuje widza z każdej strony. Nagroda trafiła do twórców Dunkierki – porządnie zrealizowanego filmu wojennego. Wybór członków Akademii zrozumiały.

Nominacje:

Baby Driver

Blade Runner 2049

Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi

Kształt wody

Najlepszy krótkometrażowy film aktorski:

The Silent Child, reżyser Chris Overton

Nominacje:

DeKalb Elementary

My Nephew Emmett

My wszyscy

The Eleven O’Clock

Najlepszy krótkometrażowy film animowany:

Dear Basketball, reżyser Glen Keane

Nominacje:

Garden Party

Lou

Negative Space

Revolting Rhymes Part One

Najlepszy montaż:

Lee Smith, Dunkierka

Nominacje:

Baby Driver

Jestem najlepsza. Ja, Tonya

Kształt wody

Trzy billboardy za Ebbing, Missouri

Najlepszy montaż dźwięku:

Richard King i Alex Gibson, Dunkierka

Nominacje:

Baby Driver

Blade Runner 2049

Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi

Kształt wody

Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny:

Ikar, reżyser Bryan Fogel

Nominacje:

Abacus: Small Enough to Jail

Ostatni w Aleppo

Strong Island

Visages, villages

Oscar za całokształt twórczości:

Donald Sutherland

Najpiękniejsze stylizacje aktorek z czerwonego dywanu:

zdjęcia Getty Images

Jennifer Lawrence

Nicole Kidman

Allison Janney

Jennifer Garner

Samara Weaving

Abbie Cornish

Allison Williams

Leslie Bibb

Gal Gadot

Helen Mirren

Zoey Deutch

Paz Vega

Inne wpisy

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *