8 epickich ścieżek dźwiękowych (cz. I)

soundtrack 1

Na wielkość filmu składa się wiele części. Historia to jedno, a to co ją buduje to drugie. Co tak naprawdę wpływa na widza? Klimat danej historii budowany jest nie tylko przez to co widać – grę aktorów, stroje, scenografię,zdjęcia. Wszelkie emocje wywołuje również montaż i muzyka. Muzyka jest kluczem do zrozumienia przekazu. Sprawia, że czujemy ciarki na plecach, smutek, radość, odprężenie, a nawet strach. Nie będę oryginalna tworząc zestawienie ścieżek dźwiękowych, które przeszły do historii, ale znajdzie się tutaj też kilka nieoczywistych wyborów ze względu na mało znany szerszemu odbiorcy film, lub zwyczajnie taki obraz, który gdzieś już został zapomniany,ale tło muzyczne mu towarzyszące wręcz przeciwnie. Film nie zawsze zapada w pamięć, ale muzyka jeszcze długo po seansie potrafi wwiercać się w umysł. Czasem przyznam, że ścieżka dźwiękowa przy odsłuchu bez obrazu traci swoją magię, może jest zbyt hałaśliwa, jazgocząca, nierówna. To tylko potwierdza, że wspaniała ścieżka dźwiękowa to także przepis na sukces dla filmu, który ma zostać zapamiętany. Oto moje zestawienie epickich (uwielbiam to słowo w kontekście soundtracku) doznań muzycznych w świecie kina. Kolejność jest przypadkowa bo nie wyobrażam sobie wybrać tutaj konkretnych faworytów. I chyba nie muszę mówić, że to dopiero pierwsza część.gladiator soundtrack 1Gladiator (2000) – historia Maximusa, który za swe liczne zasługi w armii  rzymskiej ma zostać następcą  tronu po śmierci cesarza Marka Aureliusza. Jego główny wróg, prawowity dziedzic w akcie zemsty skazuje generała Maximusa i jego rodzinę na śmierć. Mężczyźnie udaje się jednak ocaleć z rzezi. Giną jego najbliżsi, a on sam trafia do niewoli. Szkolony na gladiatora wkrótce stanie się największym wojownikiem na rzymskiej arenie. Jego jedynym celem zostaje zemsta za zamordowanie żony i syna. Ta przejmująca opowieść okraszona jest równie przejmującą muzyką, którą skomponował Hans Zimmer. Do współpracy zaprosił m.in. Lisę Gerrard – kobietę o anielskim głosie, znaną już wówczas z występów w zespole Dead Can Dance. Now We Are Free to spektakularny, wzniosły utwór, do którego partie śpiewane są w wymyślonym przez wokalistkę języku. Głównie dlatego brzmi tak magicznie. Najbardziej znany i kojarzony z filmem Gladiator.

Hans Zimmer

Warto posłuchać:

Now We Are Free

Elysium

Earth

Honor Him

titanic soundtrack 1

Titanic (1997) – o filmie Titanic w reżyserii Jamesa Camerona pisałam przy okazji 9 najpiękniejszych filmów o miłości. Muzycznie jest dopracowany równie mocno jak pod względem wizualnym (stylizacja, kostiumy, efekty specjalne). Muzyczne dzieło stworzył nieodżałowany, tragicznie zmarły kompozytor James Horner. Nie posiadałam się z radości kiedy otrzymałam od rodziców soundtrack z muzyką z tego filmu w czasach jego największej popularności, a więc pod koniec lat 90. To była dosłownie zdarta płyta – tyle razy jej słuchałam na odtwarzaczu. Wesoły utwór Southampton, niezwiastujący absolutnie tragedii, która miała nadejść ilustrował pierwszy, dziewiczy rejs ogromnego transatlantyku. Na ekranie pojawiła się wtedy piękna Kate Winslet oraz młody Leonardo DiCaprio. W rytm tego utworu obserwowaliśmy jak pasażerowie z nadzieją i szczęściem na twarzy żegnali ląd. Równie piękny, ale o wiele spokojniejszy utwór to Hymn of the Sea. Oczywiście ogromny sukces odniósł chętnie grany w stacjach radiowych po dziś dzień My Heart Will Go On zaśpiewany przez Céline Dion, ale być może na temat piosenek napiszę inne zestawienie więc nie będę się szerzej rozpisywać. Uważam, że z biegiem lat obraz Titanic jak i muzyka nie utraciły swojego czaru.

James Horner 1

Warto posłuchać:

Southampton

Hymn of the Sea

Rose

A Life So Changed

harry potter soundtrack 1

Seria Harry Potter (Harry Potter and the…, 2001-2011) – ciężko będzie mi napisać o muzyce do tego filmu gdyż przygody nastoletniego czarodzieja i jego przyjaciół mogliśmy podziwiać na ekranie przez 10 lat. W tym czasie kompozytorzy ścieżek dźwiękowych zmieniali się i tworzyli nowe, zupełnie świeże motywy muzyczne. Jednak nigdy nie zapomnę pierwszej chwili,kiedy usłyszałam to, co stworzył wspaniały i zasłużony John Williams – przyznam, jeden z moich ulubionych twórców ścieżek filmowych. Chyba nie do końca umiem ubrać tego w słowa, ale muzyka z pierwszej części filmów o Harrym Potterze jak żadna inna później, wprowadza w świat magii i czarów. Choć mam także ulubione utwory z dalszych, „dorosłych” części, to soundtrack z filmu Harry Potter i kamień filozoficzny polecam przesłuchać w ciszy i spokoju, ale przede wszystkim w całości. Kolejne utwory komponowali Patrick Doyle, Nicholas Hooper i Alexandre Desplat. Lista utworów będzie bardzo długa, z każdego filmu starałam się wybrać te, których lubię słuchać wieczorami do dziś.

John Williams 1

Warto posłuchać:

I i II

Prologue

Harry’s Wondrous World

Visit to the Zoo and Letters from Hogwarts

The Quidditch Match

Christmas at Hogwarts

The Invisibility Cloak and the Library Scene

Leaving Hogwarts

Hedwig’s Theme

The Chess Game

Reunion Of Friends

III

A Window to the Past

IV

The Quidditch World Cup

Harry in Winter

Death of Cedric

V

Fireworks

VI

Dumbledore’s Farewell

VII

Lily’s Theme

władca pierścieni soundtrack 1Seria Władca Pierścieni (The Lord of the Rings, 2001-2003) – ekranizacja znanej i cenionej na całym świecie powieści autorstwa J.R.R. Tolkiena to widowiskowy spektakl, jeden z tych filmów, który wciąga w inny świat i pochłania do reszty. Właściwie nie jeden, a trzy bo przecież Władca Pierścieni to trylogia. Nie inaczej jest z muzyką skomponowaną przez Howarda Shore. Ścieżka dźwiękowa opowiada nam piękną historię. Podkreśla sielskość Shire, czy też niepokojący, waleczny nastrój gdy bohaterowie przeżywają rozmaite, często niebezpieczne przygody. Enya i jej utwór May It Be zasługuje na osobny wpis tak więc nie znajdzie się w tym zestawieniu.

Howard Shore 1

Warto posłuchać:

Concerning Hobbits

The Bridge of Khazad Dum

The Breaking of the Fellowship,

Foundations of Stone

The Uruk-Hai

braveheart soundtrack

Braveheart – Waleczne Serce (Braveheart, 1995) – dramat historyczny z 1995 roku znajduje się bezsprzecznie na mojej liście najlepszych filmów wszech czasów. To historia nieustraszonego Szkota Williama Wallace, który w dzieciństwie był świadkiem potworności jakich dopuszczali się żołnierze armii króla Edwarda I. Lata później punktem zwrotnym w jego życiu będzie brutalne morderstwo jego żony Murron i rzeź dokonana na mieszkańcach wioski. Od tej pory William Wallace stanie do walki przeciwko najeźdźcy, by walczyć o honor, a także by wyrazić sprzeciw wobec władzy angielskiego króla. Wkrótce poprowadzi powstanie i będzie przywodził tym, którzy tak jak on chcą po prostu być wolni. Ścieżka dźwiękowa do filmu Braveheart to drugie w tym wpisie dzieło Jamesa Hornera przy współpracy z London Symphony Orchestra. I w tej muzyce na szkocką nutę zawarte jest wszystko – smutek, rozpacz, radość i triumf. Oddaje znakomicie nastroje towarzyszące głównemu bohaterowi. Polecam nie wyłączać napisów końcowych.

James Horner 1

Warto posłuchać:

Braveheart Main Theme

A Gift of a Thistle

Murron’s Burial

For the Love of a Princess

The Legend Spreads

End Credits

ostatni mohikanin soundtrack 1

Ostatni Mohikanin (The Last of the Mohicans, 1992) – ścieżka dźwiękowa do filmu została skomponowana przez duet: Randy Edelmana i Trevora Jones’a. Sam film uchodzi za klasyk który trzeba znać. Jest dobry, ale nie wywarł na mnie aż takiego wrażenia jak muzyka w nim zawarta. Historia opowiada o losach Indianina Sokole Oko, białego człowieka przygarniętego w dzieciństwie przez plemię Mohikanów. Kiedy zakocha się w córce angielskiego generała, sprawy skomplikują się, a wychowany przez Indian mężczyzna wplącze się w niebezpieczną intrygę i wkroczy na nieznaną mu dotąd wojenną ścieżkę. Muzyka do filmu z Danielem Day-Lewisem w roli głównej jest przepiękna. Jako ciekawostkę dodam fakt iż utwór Cora był wykorzystywany nagminnie w serialu Zbuntowany Anioł (to niejedyne zapożyczenie, usłyszymy tam np motyw z Raportu Pelikana czy Z Archiwum X). Trzeba jednak przyznać, że o wiele lepiej współgra z filmem, dla którego został stworzony.

Trevor Jones 1

Warto posłuchać:

Promontory

Main Title

The Kiss

Cora

teoria wszystkiego soundtrack 1

Teoria Wszystkiego (The Theory of Everything, 2014) – to dość nowy film jak na to zestawienie, ale muzyka skomponowana przez Islandczyka Jóhanna Jóhannssona zasługuje, by się tu znaleźć. Obraz opowiada o życiu znanego naukowca Stephena Hakwinga, którego w młodym wieku dopada ciężka choroba. Stwardnienie zanikowe boczne postępuje i genialny matematyk musi zaakceptować to, że staje się zależny od innych. To również historia jego żony Jane i jej próby życia u boku geniusza. Prawie 30 lat wspólnego małżeństwa początkowo pełnego radości, ale też bólu, wyrzeczeń, a wreszcie zwątpienia i rezygnacji. Ciężar jaki młoda kobieta bierze na swoje barki okaże się najcięższym i najtrudniejszym z możliwych. Osobiście uwielbiam utwór Arrival of the Birds. Zresztą wystarczy tylko posłuchać, by wiedzieć co mam na myśli.

Aktualizacja: Kompozytor został znaleziony martwy 9 lutego 2018 roku w swoim apartamencie w Berlinie. Przyczyna śmierci nie jest dokładnie znana, ale nie wyklucza się samobójstwa gdyż w ostatnich dniach przed tragedią nie było z muzykiem kontaktu.

Johann Johannsson 1

Warto posłuchać:

Chalkboard

A Game of Croquet

The Dreams that Stuff is Made of

A Normal Family

The Theory of Everything

Epilogue

Arrival of the Birds

Star Wars soundtrack 1

Seria Gwiezdne wojny (Star Wars od 1977) – ostatnia w tej części zestawienia ścieżka dźwiękowa i druga stworzona przez Johna Williamsa. Bez wątpienia jedna z najbardziej rozpoznawalnych, ale też trochę wyświechtanych przez różne programy rozrywkowe. Williams stworzył istne dzieło. Wszystko zaczyna się od słów Dawno, dawno temu w odległej galaktyce… Nie ma już rycerzy Jedi, a Imperium rządzi całą galaktyką. Ostaje się tylko grupka Rebeliantów, która podejmuje walkę kradnąc plany Gwiazdy Śmierci – potężnej broni złowrogiego Imperium. Sługa Imperatora – Darth Vader ma misję odzyskania straconych planów i zgładzić buntowników ukrywających się w tajnej bazie. Jest również i Księżniczka Leia – wzięta do niewoli. To ona wysyła sygnał z prośbą o pomoc. Sygnał przechwyci  Luke Skywalker, który wyruszy na ratunek. Któż nie zna motywu muzycznego Dartha Vadera The Imperial March czy też głównego A New Hope?

John Williams 2

Warto posłuchać:

A New Hope ( Main Theme)

The Imperial March (Darth Vader’s Theme)

Love Pledge and the Arena

Inne wpisy

2 komentarze

  1. Zaskoczyło mnie, że nie znalazło się w zestawieniu The Ecstasy of Gold Ennio Morricone. W ogóle cały soundtrack – mimo że w westernowy – to moim zdaniem jest świetny.

    1. Mam spore plany wobec tego wpisu, który będzie miał przynajmniej 3 części. Kto wie, może coś takiego jeszcze się pojawi? Kontynuacja już niedługo. Ennio Morricone zasługuje na wyróżnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *