Nawet jeśli nie pamiętasz nazwiska, doskonale znasz ich twarze.

To już III część zestawienia najbardziej charakterystycznych męskich twarzy kina. Mam trudny wybór bo aktorów charyzmatycznych nie brakuje. Tym razem po raz pierwszy przybliżam także sylwetki Polaków. Wszak u nas także jest wiele rozpoznawalnych postaci, które mają bogatą filmografię, nierzadko interesujący życiorys, a czasem także pasje odmienne od wykonywanego zawodu. W tym wpisie nie zabraknie m.in. Lecha Dyblika, Janusza Rewińskiego, ale także światowej sławy aktorów: Carela Struyckena, Rona Perlmana czy Chrostophera Walkena.

Lech Dyblik – pochodzi z małego miasteczka Złocieniec (Zachodniopomorskie). Chyba nie ma osoby, która w naszym kraju nie kojarzyłaby pana Lecha. Obsadzany najczęściej w rolach pijaków, grabarzy, meneli i chłopów. Cóż, takie „emploi”, co nie zmienia faktu, że pan Lech jest wykształconym, wysokiej klasy aktorem  – pisze jeden z internautów. Idealny odtwórca ról wszelkiej maści meneli, żuli i alkoholików ;P – dodaje inny.

Pojawił się w niemal każdym ważnym polskim filmie, grywa także w zagranicznych produkcjach. Można nie znać nazwiska, ale tej twarzy nie da się przeoczyć nawet jeśli aktor gra krótki epizod. Niektórzy zdziwić się mogą, że pan Lech Dyblik ukończył w 1981 roku Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Po raz pierwszy dał się poznać widzom w serialu Układ krążenia (1977-1978). W 1991 roku pojawił się w hicie Kroll,  a 3 lata później w Psach II: ostatniej krwi (1994). Lata 90 należały zresztą do bardzo udanych. Nazwisko aktora znalazło się obsadzie Kilera (1997) i Ogniem i mieczem (1999) gdzie wcielił się w rolę Antona Tatarczuka.W 2001 roku zagrał we Wtorku oraz w komedii Pieniądze to nie wszystko. Rok później Lech Dyblik zagrał w Zemście. 2003 rok to przede wszystkim film Show, a 2004 odznaczył się w jego karierze jedną z  ról w serialu Pierwsza miłość. Epizod miał miejsce również w Pręgach a także w głośnym Weselu Smarzowskiego (oba filmy z 2004 roku).

W 2006 roku aktor pojawił się w obrazie Wszyscy jesteśmy Chrystusami, a rok później w dramacie Wszystko będzie dobrze. Potem był udział w Małej Moskwie (2009) oraz w filmie Dom zły (2009). W etiudzie Joy (2012) zagrał jedną z głównych ról, mianowicie Ojca. W tym samym roku aktor wcielił się w postać drwala w głośnym i owianym skandalem filmie Pokłosie. W Biegnij, chłopcze, biegnij był rybakiem, a w Chce się żyć uzdrowicielem (2013).

Zaraz potem pan Lech Dyblik pojawił się w Jezioraku oraz w filmie Pod mocnym aniołem (2014). Rola „Przodownika” jest bardzo istotna w karierze aktora. To wtedy wyjawił, że od dwudziestu kilku lat jest niepijącym alkoholikiem. Jak powiedział w wywiadzie, sam nadużywał alkoholu, a historia opowiedziana w „Aniele” jest mu szczególnie bliska. Niektóre ze scen z mojego życia jak ulał pasowałyby do filmu. Pamiętam, jak w Warszawie w latach 80. jechałem po alkoholu z kolegami tramwajem. Głośno się zachowywaliśmy i pewna starsza pani powiedziała ze złością: „Żyjecie jak chwasty!„.

W ostatnich latach aktor otrzymał angaż w serialu Pakt (2015), w filmie Wołyń (2016), w tym roku możemy go oglądać w My name is Sara, a na przyszły 2019 zaplanowana jest premiera obrazu The Painted Bird. Warto też wspomnieć, że pan Dyblik zagrał także w popularnym miniserialu Wojna i pokój (2007).

Jeden z fanów aktora twierdzi, że dobry polski film bez Pana Lecha to nie jest DOBRY polski film. Chyba coś w tym jest. Obecnie aktor ma 61 lat. Jest mężem i ojcem córek. Oprócz aktorstwa, jego wielką pasją są śpiew i gra na gitarze. Wystąpił też w teledysku Sławomira do piosenki Megiera.

Jiří Macháček – to charyzmatyczny aktor urodzony w Czechosłowacji. Ma twarz, której nie sposób zapomnieć. Doskonale radzi sobie w rolach komediowych. Jak pisze jego fan: potrafi rozbawić nawet największego smutasa. Zanim zajął się na dobre aktorstwem, prowadził audycję w radio Limonádový Joe pod pseudonimem Doktor Vinetů (jako dziecko był ogromnym wielbicielem Winnetou).

Czech zadebiutował w produkcji Televizni mikroscena w 1993 roku. 4 lata później zagrał w Pumelice lesní moudrosti, ale w naszym kraju i nie tylko znany jest przede wszystkim z roli Roberta w Powrocie Idioty (1999), Samotnych (2000) i wreszcie komedii Jedna ręka nie klaszcze (2003). W kolejnych latach zagrał jeszcze w filmie Na złamanie karku (2004), Niedźwiadek (2007) oraz do Czech razy sztuka (2008). Jeszcze w tym samym 2008 roku przyjął rolę w polskiej produkcji Wino truskawkowe gdzie wcielił się w postać Andrzeja.

W 2011 bawił w komedii Mężczyźni w nadziei, a w 2014 pojawił się w obrazie Bajarz. Najnowszą pozycją w filmografii Jiří jest Toman z tego roku.

Dziś 51 letni Macháček to nie tylko aktor, ale też wokalista i autor tekstów. Jest liderem rockowej kapeli MIG 21. Prywatnie ma żonę i dwoje dzieci.

Janusz Rewiński urodził się w Żarach. W sercach i w pamięci widzów pozostanie na zawsze Siarą czyli przezabawnym gangsterem w filmie o przygodach Jurka Kilera pod tytułem Kiler. Ale może od początku. Pan Janusz Rewiński po raz pierwszy pojawił się na ekranach w 1983 roku w produkcji Sny i marzenia. Jednak dwa lata później zapisał się w historii jako Bosman Bank w Podróżach pana Kleksa. To tu wykonywał słynny utwór Latający Holender. W 1993 roku pojawił się w Uprowadzeniu Agaty, w 1997 we wspomnianym już Kilerze, a dwa lata później w kontynuacji jednej z najlepszych polskich komedii lat 90: Kiler-ów 2-óch gdzie ponownie wcielił się w postać Siary. Między 1999 a 2003 rokiem grał jedną z głównych ról w serialu Tygrysy Europy. Jednak po 2001 roku zaczął grywać w kiepskich filmach. I chociaż jego role zawsze się broniły to udział w Gulczas, a jak myślisz? (2001) oraz Yyyrek!!! Kosmiczna nominacja (2002) były jednymi z ostatnich filmów w karierze słynnego brodacza. Jeden z jego fanów (i pewnie nie tylko on) twierdzi, że Filmy z jego udziałem to plus dwie gwiazdki do każdego filmu- nawet szmiry. Jeszcze w 2004 roku Janusz Rewiński grał jedną z ról w serialu Dziki, a w 2007 zagrał w ostatnim jak dotąd filmie Ryś.

Janusz Rewiński ma bardzo ciekawą biografię. Jest współzałożycielem popularnego Kabaretu Tey (tworzonego wraz z Bohdanem Smoleniem i Zenonem Laskowikiem). Miał również znaczący epizod na scenie politycznej. Założył Polską Partię Przyjaciół Piwa i w 1991 roku został wybrany posłem I kadencji. W Sejmie był liderem PPPP zwanej także Duże Piwo. Frakcja została przekształcona w Polski Program Gospodarczy. W 1992 roku został usunięty ze stanowiska prezydenta PPPP. Bezskutecznie ubiegał się o reelekcję, co w konsekwencji doprowadziło go do zniknięcia z polityki.

W latach 1998-2004 prowadził z Krzysztofem Piaseckim program satyryczny Ale plama. Drwił tam z wielu ludzi, polityków i ważnych osobistości śpiewając humorystyczne piosenki. W 2010 roku wyraził swoje poparcie w wyborach prezydenckich Jarosławowi Kaczyńskiemu. W 2015 roku zaangażował się w kampanię prezydencką Andrzeja Dudy.

W 2011 roku miała miejsce bardzo ciekawa akcja marki Wilkinson. Otóż producent maszynek do golenia postanowił przekonać Janusza „Siarę” Rewińskiego do zgolenia brody. Sam aktor niejednokrotnie podkreślał, że nie golił jej od 30 lat i że bez brody nie widziała go nawet jego własna żona, a on sam nie pamięta jak dokładnie wygląda bez zarostu. Wilkinson zorganizował inicjatywę Cała Polska goli Siarę, a do zabawy namawiała internautów. Chciano przekonać pana Rewińskiego, że golenie może być przyjemne. Charyzmatyczny aktor przyjął wyzwanie, jednak zażyczył sobie, by Wilkinson zgromadził zadowalającą go liczbę zwolenników tej akcji. Niemożliwe stało się możliwe i słynna broda została zgolona.

Bardzo rzadkie zdjęcie Janusza Rewińskiego bez brody

Dziś Janusz Rewiński ma 68 lat. Ma żonę i dwoje dzieci. Niektórzy twierdzą, że popadł w kłopoty prezentując niewygodne poglądy polityczne. Usunął się z życia publicznego, nie gra w filmach, a zajął się uprawą roli. W 2010 roku został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Mirosław Zbrojewiczdyżurna zbójecka morda polskiego kina jak mawia jeden z internautów. Nie ma w tym nic dziwnego gdyż przez lata aktor przyzwyczajał widzów właśnie do takiego wizerunku. Grał głównie bandziorów, goryli, zakapiorów, więźniów i potrafi z pewnością wzbudzić swoim groźnym spojrzeniem niepokój. Wrażenie jest tym większe gdyż od lat twarz aktora zdobią blizny.

Debiut pana Zbrojewicza nastąpił w produkcji Ostatni dzwonek z 1989 roku. W 1991 zagrał jedną z ról w filmie Cynga. Pojawił się w filmie Psy II: ostatnia krew (1994) oraz w przejmującym obrazie Tato (1995) Macieja Ślesickiego gdzie wcielił się w rolę goryla nasłanego przez teściową głównego bohatera, Jadwigę. W latach 90 zagrał w Kilerze (1997) oraz w Panu Tadeuszu (1999). Rok 2000 otworzył rolą w filmie To my (2000), ale to rola Gruchy w Chłopaki nie płaczą jest najsłynniejszą jak dotąd kreacją Mirosława Zbrojewicza.

W kolejnych latach aktor zagrał w filmach Rób swoje, ryzyko jest twoje (2002), E=MC2 (2002), w serialu Tygrysy Europy (2003), a nawet w zmiażdżonej przez krytyków i widzów niskobudżetowej produkcji Serce gór (2004). W 2005 roku aktor zagrał w Rozdroże Cafe (2005), rok później w Palimpsest, a w 2009 roku otrzymał angaż w obrazie Mniejsze zło.

Mirosław Zbrojewicz pojawił się również w komedii romantycznej Śniadanie do łóżka (2010) gdzie wcielił się w rolę właściciela restauracji, w 2011 przyjął rolę Kabana, właściciela agencji towarzyskiej w filmie Kac Wawa. W 2012 roku pojawił się w miniserialu Szpiedzy w Warszawie, a w 2013 w filmie Płynące wieżowce.

W ostatnich latach podziwiać mogliśmy jego role w komedii Słaba płeć? (2015) i  w Konwoju (2015). Najnowszą produkcją z udziałem aktora jest serial 1983 mający premierę w tym roku.

Niewielu wie, że to również aktor teatralny. Mogło to umknąć tym, którzy znają pana Zbrojewicza tylko i wyłącznie z ról typów spod ciemnej gwiazdy. Aktor udzielał się np w teatrze Studio. Wystąpił m.in. w Małym Oratorium Kolczyki Izoldy Gałczyńskiego, a także brał udział w przedstawieniu Strzałka czasu. W dodatku jest znakomitym aktorem dubbingowym (jego głos można usłyszeć choćby w Zwierzogrodzie, W głowie się nie mieści czy Spongebob). W 2016 roku aktor pojawił się w klipie grupy Kult do utworu Madryt.

Dziś aktor ma 61 lat. Jest mężem i ojcem dwójki dzieci. W 2013 roku wyznał, że jego syn jest orientacji homoseksualnej. Czytał na swój i jego temat wiele przykrych i obraźliwych komentarzy. Postanowił więc wziąć udział w kampanii Rodzice, odważcie się mówić!. Akcja miała na celu zachęcenie rodziców do rozmów z dziećmi o ich odmiennej orientacji seksualnej.

Christopher Walken  – ten zdolny hollywoodzki aktor urodził się w Nowym Jorku. Laureat Oscara, a do tego świetny tancerz. Gra głównie czarne charaktery. Jego spojrzenie i wyraz twarzy są jedyne w rodzaju. Na forach można znaleźć taki oto komentarz: Ten to ma dopiero wyraz twarzy..ludzie uciekajcie gdzie pieprz rośnie!!

Karierę aktorską rozpoczął już w 1953 roku kiedy zagrał w serialu The Wonderful John Acton. Dopiero niespełna 20 lat później zaczął odnosić sukcesy i otrzymywać większe, wymagające role. Mowa tu przede wszystkim o występie w Taśmach prawdy (1971) oraz Annie Hall (1977). W 1982 roku Christopher Walken otrzymał Oscara za przełomową w karierze rolę Nikanora „Nicka” Chevotarevicha w filmie Łowca Jeleni (1981). W samych latach 80 aktor zagrał w filmach Wrota niebios (1980), Zabójczy widok (1985), a na początku lat 90 w Królu Nowego Jorku. Widzowie pamiętają go także z Powrotu Batmana (1992), Świata Wayne’a 2 (1993) czy wreszcie Pulp Fiction (1994) i Armii Boga (1995).

Inne role kojarzone przez widzów to z pewnością te w Ostatnim sprawiedliwym (1996), Polowaniu na mysz (1997), Jeźdźcu bez głowy (1999), Atomowym amancie (1999) czy też Ulubieńcach Ameryki (2001).

Po 2002 roku i roli w filmie Złap mnie, jeśli potrafisz oraz Człowiek w ogniu (2004) aktor wyraźnie zwolnił i zaczął przyjmować role w lżejszych produkcjach z czego duża część była komediami: Klik: i robisz co chcesz (2006), Lakier do włosów (2007), Twardziele, Eddie zwany Orłem (2016), Nie ma drugiej takiej (2018) czy najnowszy The War with Grandpa.

W życiu prywatnym Christopher Walken spotykał się z kilkoma znanymi pięknościami – w tym Susan Sarandon i Lizą Minelli. W 1981 roku wybuchł natomiast skandal. Gwiazdor przebywał na jachcie z aktorką Natalie Wood i jej mężem Robertem Wagnerem. Doszło do tragedii – Natalie wypadła za burtę i utonęła. Spekulowano, że ją i Walkena łączył romans, a śmierć kobiety nie była przypadkowa. Aktor został oczyszczony jednak ze wszystkich zarzutów. Według śledczych Wood była pod wpływem alkoholu i w nocy wypadła za burtę. Utonęła po kwadransie wołania o pomoc. Niestety nie zdołała wypłynąć.

Obecnie Christopher Walken ma 75 lat, a jego żoną jest niejaka Georgianne. W 1993 aktor wystąpił w klipie Madonny do piosenki Bad Girl, a w 2000 roku pojawił się w świetnym teledysku Fatboy Slim do utworu Weapon of Choice (to trzeba zobaczyć). Ciekawostką jest fakt, że sędziwy aktor cierpi na heterochromię (kolor jego oczu jest różny – niebieski i piwny).

Ron Perlmanmówią o nim brzydki jak diabli, Quasimodo bez charakteryzacji, ale zna się na swoim rzemiośle. Ten charakterystyczny aktor już w szkole uchodził za niezbyt przystojnego młodzieńca. To wtedy zaczął udzielać się w teatrze. Po szkole postanowił kontynuować naukę na Lehman College a później także na University of Minnesota. Po studiach występował przez pewien czas w nowojorskim teatrze. Na kinie zadebiutował w roli…neandertalczyka w obrazie Walka o ogień (1981).

Szerszej publiczności dał się poznać przede wszystkim z roli Salvatore w filmie Imię róży (1986), Lunatycy (1992), Miasto zaginionych dzieci (1995), Obcy: Przebudzenie (1997) oraz Wróg u bram (2001). W roku 2002 zagrał rolę w Blade: wieczny łowca II, ale rozgłos przyniosła mu najbardziej postać Hellboya w filmach o tym samym tytule (2004 i 2008). Grał także w Drive (2011), Polowaniu na czarownice (2011), Pacific Rim (2013), 13 grzechów (2014) oraz Moonwalkers (2015). Jednym z ostatnich filmów Rona Perlmana jest Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć (2016) gdzie wcielił się w rolę goblina i gangstera zarazem o imieniu Gnarlak. W 2018 roku obsadzono go w The Escape of Prisoner 614, a na 2019 zaplanowana jest premiera filmu Clover.

Dziś aktor ma 68 lat. Jest mężem i ojcem córki i syna. Fanom gier i animacji znany jest również bardzo dobrze jego głos (dubbing w Młodzi Tytani, Danny Phantom, Superman: The Animated Series, Liga Sprawiedliwych, Phantom 2040 oraz The Batman). W grze Fallout wypowiada słynną kwestię War, war never changes (Wojna, wojna nigdy się nie zmienia).

Elijah Wood – nieco zapomniane dziś dziecko Hollywood o błękitnych, dużych oczętach, wiecznie młody, idealny do roli niziołka. Po tym jak otrzymał rolę Frodo w wyczekiwanej ekranizacji sagi Władca Pierścieni jego kariera miała dopiero rozpocząć się na dobre. Tak się jednak nie stało. Po kilku dobrych rolach aktor może nie zniknął z ekranu, ale nigdy nie otrzymał już roli na miarę tej wielkiej produkcji (wyjątek stanowi Hobbit: Niezwykła podróż z 2012 roku, ale tam ponownie wcielił się w postać Frodo).

Debiut tego niskiego aktora (168 cm wzrostu) nastąpił w filmie Powrót do przyszłości II (1989). Był to niewielki epizod. Później aktor rozwinął skrzydła i już jako chłopiec dał o sobie znać światu w filmach Synalek (1993) oraz Małolat (1994). Pojawił się w Dniu zagłady (1998), Zakochanym bez pamięci, Hooligans  (2004), a także Wszystko jest iluminacją i Sin City – miasto grzechu (2005). Rok później zagrał w filmie Zakochany Paryż, a w 2010 w obrazie Romantycy.

Od tamtej pory w jego filmografii nie wyróżnił się zbytnio żaden film (zagrał w Łowcy czarownic i Skarbcu). W 2017 roku przypomniał o sobie rolą w I Don’t Feel Like Home in this World Anymore (produkcja Netflix).

Aktor ma 37 lat, ożenił się z Michelle Wood również aktorką, ale kompletnie nie wygląda na swój wiek. Zapytany o swoje wyjątkowe imię w wywiadzie dla Rolling Stone powiedział: matka lubiła biblijne imiona. Starszy brat otrzymał imię Zachariah, młodsza siostra Hannah, a mnie dała imię Elijah (Eliasz). On był prorokiem, posłańcem Boga.

Carel Struycken – to wyjątkowa postać w tym zestawieniu. Mówią o nim, że jest przerażający i straszny. Nietrudno zauważyć, że ten holenderski aktor wyróżnia się wśród pozostałych wyglądem. Jego aparycja sprzyja obsadzaniu go w rolach dziwnych, trochę przerażających bohaterów, zupełnie jakby pochodzili nie z tego świata.

U aktora zdiagnozowano akromegalię (nie mylić z gigantyzmem). Choroba ta spowodowana jest nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu i występuje u ludzi dorosłych, u których proces wzrostu kości jest już ukończony. U człowieka dotkniętego tym schorzeniem zauważa się mineralizację i zrośnięcie nasady kości długich. Akromegalia powoduje szereg dolegliwości takich jak np zniekształcenie kości, a nawet powiększenie narządów wewnętrznych. Carel Struycken jest też bardzo wysoki – mierzy 213,5 cm wzrostu.

Choroba nie powstrzymała mężczyzny przed osiągnięciem sukcesu. Po raz pierwszy na ekranie pojawił się w Klubie samotnych serc sierżanta Pieprza już w 1978 roku. Pamiętać go możecie z ról w serialu Star Trek (lata 80), Umrzeć ze śmiechu (1980) oraz Czarownicach z Eastwick (1987). Jednak to dwie szczególne role uczyniły go rozpoznawalnym na całym świecie. W 1990 roku otrzymał angaż w serialu Miasteczko Twin Peaks i zagrał tam tajemniczą postać Olbrzyma (powrócił jako Strażak w Twin Peaks w 2017 roku). Druga rola przysporzyła aktorowi jeszcze więcej popularności – został pamiętnym służącym Lurchem w serii o upiornej rodzince mieszkającej w ponurym zamczysku. Rodzina Addamsów (1991), Rodzina Addamsów 2 (1993), a także Rodzina Addamsów: Spotkanie po latach (1998) już na zawsze kojarzone były z wysokim Holendrem.

W 1994 roku Carel Struycken zagrał w Miasteczku Oblivion, a w 1997 roku pojawił się jako Arquilian w Facetach w czerni. W 2017 roku widzowie mogli go ujrzeć w thrillerze Gra Geralda, gdzie wcielił się w rolę Księżycowego człowieka.

Prywatnie aktor nie jest wcale taki przerażający i ponury jak na ekranie. W wywiadach jest bardzo pogodnym i uśmiechniętym człowiekiem. Od lat zajmuje się fotografią, a aktorstwo traktuje jak przygodę. Obecnie ma 69 lat, żonę i dwójkę dzieci. W 1996 roku wystąpił gościnnie w teledysku grupy Korn A.D.I.D.A.S

Categories: Rankingi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *