„Dark” sezon 2 – 11 najważniejszych wątków

Dark to niełatwy serial pełen zawiłości i pogmatwanych wątków. Po drugim sezonie nie mamy odpowiedzi na wszystkie pytania, ale twórcy też sporo wyjaśnili. Powstało kilka ciekawych teorii,internauci prześcigają się w domysłach, powstają grafiki z drzewem genealogicznym wszystkich rodzin. Jeśli umknęły Wam pewne szczegóły i nie za bardzo przypominacie sobie co takiego miało miejsce dwa lata temu, to analizując poszczególne wątki połączyłam je z tym co było już wiadomo po pierwszej serii. No to jak? Gotowi pozostać jeszcze trochę w świecie Dark?

Z wiadomych względów tekst naszpikowany jest spoilerami!

1.Hannah Kahnwald postanawia zostać w latach 50

Już w dzieciństwie kobieta ma duże problemy z zazdrością i wybujałą wyobraźnią. Gdy widzi swój obiekt westchnień – zbuntowanego Ulricha uprawiającego seks z Kathariną, zeznaje policji, że chłopak dopuścił się gwałtu na jej koleżance. W efekcie Ulrich zostaje aresztowany. Dopiero gdy jego szkolna sympatia stanowczo zaprzecza jakoby miał ją zgwałcić, zostaje zwolniony z aresztu. Hannah nie odpuszcza i chroni swoją skórę puszczając w obieg fałszywą informację, że to inna koleżanka Regina rozsiewa plotki. Nieśmiała i niewinna dziewczyna zostaje przywiązana do drzewa i niemal pobita przez rozzłoszczoną parę buntowników.

Hannah tak naprawdę nigdy nie kochała męża. Utwierdza się w tym przekonaniu jej syn Jonas pytając ją o to wprost. Po wielu latach wdaje się w romans z Ulrichem, który teraz jest policjantem, mężem Kathariny i ojcem trójki dzieci. Kiedy kochanek ją zostawia i ostatecznie podejmuje decyzję o pozostaniu przy rodzinie, Hannah znów zaczyna kłamać, mówiąc Katharinie że to ona postanowiła zakończyć związek.

W akcie zemsty gdy tylko w jej ręce trafia paszport tajemniczego Borisa, zaczyna szantażować mężczyznę – teraz już wpływowego człowieka, dyrektora elektrowni atomowej w Winden. Wymusza na nim, by zniszczył Ulricha.

Ostatecznie robi to sama. W ostatnim sezonie widzimy jak przybywa do roku 1953 i odwiedza więzienie podszywając się pod żonę Ulricha. Nie zamierza pomóc wyjść mu na wolność. Interesuje ją tylko to kogo wybierze – Katharinę czy ją? Pobity przez strażników, przemęczony Ulrich zapewnia Hannah o swojej miłości. Ta jednak mu nie wierzy. Mówi młodemu Egonowi Tiedemannowi, że jednak nie rozpoznaje w mężczyźnie męża i odchodzi nie zważając na jego krzyki. Ostatnia scena z jej udziałem sugeruje, że postanawia zostać w latach 50. Jak mówi policjantowi, utraciła wszystko i teraz jest gotowa na rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu.

Hannah nie pojawia się już w tym sezonie. Nie widzimy jej też w starszej wersji w latach 80 czy w teraźniejszości. Tym bardziej jestem ciekawa jej dalszych losów.

2.Mikkel staje się Michaelem

To jeden z ważniejszych i najbardziej poruszających wątków w serialu Dark. Wielu podejrzewało, że chłopiec Nielsenów może być ojcem Jonasa i to właśnie on odbiera sobie życie już jako dorosły człowiek. Twórcy potwierdzili domysły. Mikkelem zajęła się pielęgniarka Ines (babka Jonasa w teraźniejszości) gdy trafił przypadkiem do lat 80. Ines przekonała chłopca, żeby ten nie myślał już o rodzicach i skupił się na tym, co jest teraz. W miarę upływu czasu stał się Michaelem Kahnwaldem, ojcem Jonasa, który popełnił samobójstwo w swojej pracowni 21 czerwca 2019 roku. Tym samym szkolna miłość Jonasa Martha Nielsen staje się jego ciotką gdyż jest siostrą małego Mikkela.

3. Claudia Tiedemann bezskutecznie próbuje zmienić bieg zdarzeń

Po tym jak starsza wersja Claudii pokazuje młodszej gdzie znajduje się wehikuł czasu, Claudia odbywa podróż nie tylko do przyszłości, ale też w głąb siebie. Widzi swoją własną córkę cierpiącą na raka, dowiaduje się także z gazety, że ciało jej ojca zostanie znalezione martwe w jego mieszkaniu. Robi więc wszystko, by zapobiec jego odejściu. Zdumionemu Egonowi oznajmia, że powinien zamieszkać z nią i Reginą. Jest to o tyle dziwne, że ich stosunki są raczej chłodne, a Claudia nigdy nie ma czasu ani dla ojca, ani dla własnej córki. Zaskakuje go, ale cieszy także fakt, że Claudia, chętnie zgadza się towarzyszyć mu w trakcie pierwszej serii chemioterapii.

Kiedy przebywa w mieszkaniu Egona, córka nadal nalega by przeniósł się do niej. Rozmawiają o Winden – okazuje się, że policjant chce, by przeszukano jaskinie. Claudia zaś nie może do tego dopuścić, bo to stanowiłoby zagrożenie dla jej badań nad boską cząstką. Egon ze smutkiem stwierdza, że nic się nie zmieniła. Wywiązuje się między nimi sprzeczka, Claudia nie chce, by zatelefonował w sprawie jaskiń. W trakcie kłótni popycha ojca, który uderza się w głowę po czym umiera. Chciała zmienić los Egona, a tak naprawdę to ona spowodowała jego szybsze odejście. Ostatecznie to nie rak był bezpośrednią przyczyną śmierci. Dociera do niej bolesna prawda – nie można zmienić przyszłości i na nią wpłynąć.

4. Egon Tiedemann znów staje na drodze Ulricha Nielsena

Jak widzimy wcześniej, Hannah nie zamierza nawet pomóc Ulrichowi wydostać się z więzienia. Dla policjanta nie ma żadnych okoliczności łagodzących. Po tym jak został aresztowany w latach 50 przez młodego Egona Tiedemanna, zostaje zesłany do szpitala psychiatrycznego na resztę życia. Wygląda na pogodzonego z losem, w 1986 roku jest już w sędziwym wieku. Jednak nie zapomniał o Mikkelu i wciąż za nim tęskni.

Odwiedza go także już podstarzały Egon, który obecnie przebywa na emeryturze i właśnie dowiedział się o tym, że ma raka z przerzutami. Zaczyna na nowo na własną rękę rozgrzebywać dawną sprawę. Prosi Ines o zdjęcie chłopca i rozmowę z nim. Ta jednak wykręca się, że Mikkel już śpi. Egon pokazuje w szpitalu Ulrichowi fotografię. Reakcja mężczyzny mówi wszystko – to musi być ojciec zagubionego dziecka przygarniętego przez pielęgniarkę.

To ostatnia nadzieja Ulricha. Udaje mu się uciec z psychiatryka po ataku na pielęgniarza. Od razu kieruje się do domu Kahnwaldów gdzie widzi w ogrodzie Mikkela. Wreszcie ojciec i syn spotykają się. Następuje wzruszający moment – Mikkel rozpoznaje ojca i przytula go. Biegną w stronę tunelu, by wrócić do swojego czasu. Niestety tam czeka już na nich policja z Ines i Egonem. Chłopiec wtula się w ramiona pielęgniarki zupełnie tak jakby Ulrich zabrał go siłą. Ojciec zostaje zaś aresztowany i ponownie zabrany do szpitala psychiatrycznego – zdąży jeszcze w wściekłości zagrozić Egonowi śmiercią. Ku jego zdumieniu z tyłu policyjnego radiowozu widzi inne swoje dzieci – Magnusa i Marthę gdy te, przeniosły się w czasie z Bartoszem.

Z punktu widzenia widza satysfakcjonujące byłoby, gdyby Egon pozwolił odejść Ulrichowi z synem. Już w latach 50 niepokoiły go dziwnie futurystyczne ubrania mężczyzny, poznał też jego historię. Wiedział, że do Winden przybył chłopiec znikąd, bez rodziny, zupełnie obcy i niepasujący do rówieśników. Na dodatek Ulrich rozpoznał zdjęcie swojego syna. Zacytował również Kreatora, zespół którego słuchał jako nastolatek (Egon uważał go z tego powodu za satanistę). A tak znów doprowadził do zamknięcia Ulricha. Te dwie postaci nie znoszą się w każdym planie czasowym.

Reakcję Mikkela można łatwo wytłumaczyć. Ines nie była wcale do końca taka niewinna i dobra gdyż regularnie odurzała chłopca silnymi dawkami leków nasennych. Wykradała je w sporych ilościach ze szpitala. Tylko odurzenie tłumaczy dlaczego Mikkel tak chętnie padł w jej ramiona. Dalszą historię już znamy. Mikkel został w Winden lat 80, gdzie wychowała go Ines. Stał się Michaelem Kahnwaldem – później ojcem Jonasa. To musiało się wydarzyć. Inaczej Jonas nigdy by się nie urodził.

5. Noah jest ojcem Charlotte

Noah przekazuje tę informację osobiście dorosłej już Charlotte, która w 2020 roku jest komendantem policji w Winden. Kobieta wysłuchuje prawdy w osłupieniu. Portret Noah był jej dobrze znany i rozpoznała go natychmiast. Jej głuchoniema córka opisała wygląd księdza gdy ten podarował jej zegarek z imieniem Charlotte. Był głównym podejrzanym policji w sprawie zaginięć.

Kobietę dręczy jednak jeszcze jedna kwestia – kto jest jej matką. Tego Noah jej nie wyjawia. Żegna się z nią i wychodzi. Mężczyzna współpracował z Adamem, by chronić swoją rodzinę – żonę i córkę. Przywódca Sic Mundus obiecał, że nic im się nie stanie. Noah dopuszczał się okrutnych czynów, wraz z Helge Dopplerem eksperymentował na dzieciach testując prototyp maszyny do przenoszenia w czasie. Chłopcy nie przeżyli tego, a urządzenie wypaliło im oczy i wysadzało bębenki w uszach.

Bez wahania zabija Claudię, by wejść w posiadanie ostatnich stron skórzanego notatnika (starsza kobieta doskonale wie już co ją czeka). Gdy poznał treść brakujących kartek dotarło do niego, że Adam nigdy nie miał zamiaru dotrzymać danego słowa. Zależy mu tylko na planie zniszczenia świata. Gdy Noah próbuje zabić Adama, jego broń się zacina. Zabija go siostra Agnes przy aprobacie starca. Po tym wydarzeniu młoda wersja Noah z 1921 roku odbywa swoją pierwszą podróż w przyszłość, by podarować Nieznajomemu list od Marthy. Po wypełnieniu zadania młodzieniec udaje się do bunkra tuż przed apokalipsą.

6. Matka córki jest jednocześnie córką swojego dziecka

To najtrudniejszy motyw w Dark i zarazem jeden z najciekawszych. Otóż matką Charlotte okazuje się być Elisabeth – jej własna córka. Do takiej sytuacji może dojść tylko jeśli przyjmiemy, że podróże w czasie są zapętlone.

Jak to możliwe, że Charlotte jest równocześnie matką i córką Elisabeth? Przypomnijmy sobie jedną scenę. Gdy w ostatniej chwili przed apokalipsą do bunkra dociera młody Noah z 1921 roku, patrzy na głuchoniemą dziewczynkę – Elisabeth. Po kilku latach mają ze sobą dziecko – córkę Charlotte. Nie bez powodu widzimy jak w 2052 roku dorosła Elisabeth przegląda zdjęcia siebie trzymającej niemowlę, Noah poznajemy w 1953, a Charlotte jako dziecko w 1986 roku. Gdzieś w tej pętli czasowej Adam porywa dziewczynkę i podrzuca Tannhausowi. Zegarmistrz od początku przedstawiany jest jako adopcyjny dziadek Charlotte, nie wiemy zupełnie nic o rodzicach policjantki. W latach 80 Charlotte poznaje Petera Dopplera i wychodzi za niego za mąż. Rodzi im się córka Elisabeth.

Twórcy serii są konsekwentni i przyjęli, że podróże w czasie są  zapętlone. Cały serial Dark opiera się na motywie Triquetry, symbolu który nie ma początku ani końca. H.G. Tannhaus mówi nawet o paradoksie samoprzyspieszenia. Coś co zostaje wysłane z przyszłości w przeszłość wpada w pętlę. Nie wiadomo gdzie jest początek, a gdzie koniec, a tym bardziej nie jesteśmy w stanie poznać momentu, w którym przedmiot powstał. Sytuacja doskonale opisuje relację Charlotte-Elisabeth. Ta pierwsza zostaje porwana i umieszczona przez kogoś w pętli czasowej –  jedna rodzi drugą, to niekończący się cykl.

Pytanie tylko co się stanie jeśli cykl ten zostanie przerwany? Nurtuje również kwestia samej Elisabeth przywódczyni ocalałych w 2052 roku. Widzimy na jej twarzy sporo ran, a także, że nie widzi na jedno oko co sugeruje, że musiała odbyć wiele ciężkich walk. Z kim? A może rany powstały na skutek podróży w czasie? A może twórcy mają jeszcze inne wytłumaczenie na to dlaczego Elisabeth i Charlotte są dla siebie nawzajem matką i córką? Oby sezon 3 to wyjaśnił bo to obecnie jeden z najbardziej pokręconych wątków całego serialu.

7. Kim tak naprawdę jest Aleksander Tiedemann?

Aleksander pojawia się w Winden dokładnie wtedy kiedy młoda Katharina grozi Reginie za rzekome rozsiewanie plotek o gwałcie. Chłopak wyłania się z lasu, jest ranny, a w ręce ma broń. To wystarczy, by przegonić oprawczynię i uratować przerażoną dziewczynę. Ma z sobą dwa paszporty – jeden na nazwisko Boris Niewald, drugi Aleksander Köhler. Ten pierwszy chowa w lesie razem z bronią, lecz nie wie że obserwuje go Hannah, która zabiera dokumenty i pistolet. Lata później posłużą jej do szantażu gdy wymusi na Aleksandrze obietnicę zniszczenia Ulricha.

W latach 80 młody Aleksander zaczyna się spotykać z Reginą, a dziewczyna załatwia mu pracę w elektrowni atomowej zarządzanej przez jej matkę Claudię Tiedemann. Z początku matka jest niechętna, ale zauważa w chłopaku swojej córki duży potencjał.

Rzeczywiście w roku 2019 znany jest już jako Aleksander Tiedemann i jest wpływowym dyrektorem elektrowni w Winden. Po ślubie przyjął nazwisko żony, co nawet jak na nasze czasy jest sporą rzadkością. Jego tożsamość jest nieznana. Czy to naprawdę Aleksander Köhler lub Boris Niewald? A może ktoś zupełnie inny? Istnieje hipoteza, że to syn Marthy i Jonasa (choć to bardzo skomplikowane i wiąże się po raz kolejny z podróżami w czasie). Tłumaczy się to tym, że Niewald może być połączeniem nazwisk Marthy (Nielsen) oraz Jonasa (Kahnwald). To obecnie jedna z najciekawszych teorii fanowskich.

Aleksandrowi od samego początku nie ufa Clausen – policjant, który przybywa do Winden pomóc Charlotte rozwiązać zagadkę tajemniczych zniknięć (jej również bacznie się przygląda gdyż widzi, że i ona ukrywa coś ważnego). Wydaje się mu podejrzane, że mężczyzna używa nazwiska żony. Nie zgadza się także wzrost Aleksandra, który jest kilka centymetrów wyższy niż jest to podane w aktach. Clausen zarzuca mu więc kradzież tożsamości i aresztuje go.

Jak się okaże za tym stoi coś więcej. Clausen wyjawia, że tak naprawdę nazywa się Köhler, a jego brat to Aleksander, który przepadł bez wieści w 1986 roku. Ktoś wysłał do niego anonim, w którym napisał że w Winden dowie się co stało się z jego bratem. Ale czy ta sprawa się wyjaśni? Jeśli nastąpiła apokalipsa, prawdopodobnie obaj – Clausen i Aleksander Tiedemann zginęli. Pierwszy był obecny w elektrowni, drugi siedział w tym czasie w areszcie. Może trzeci sezon da nam sensowne wyjaśnienie i dowiemy się kim naprawdę jest tajemniczy dyrektor elektrowni i jeden z najbardziej wpływowych ludzi w Winden?

8. Adam to naprawdę Jonas i dlaczego zabił Marthę?

Co jeśli to wyznanie jest po prostu jedną z wielu mistyfikacji tej tajemniczej postaci, a Jonas potrzebny jest mu do własnych celów? Bliznę na szyi też mógł bez problemu ucharakteryzować. To on wszystkim dyryguje. Gdy Noah nie jest mu już potrzebny pozwala Agnes go zastrzelić, nie zależy mu na ludziach, chce zniszczyć świat i stworzyć coś lepszego. Wykorzystuje Bartosza, by pokazał nastolatkom podróże w czasie po to, by zwerbować Franciskę i Magnusa do organizacji Sic Mundus. Doskonale widzimy ich starszą wersję w podziemiu kościoła, obecni są również na starej fotografii.

Adam pozwolił młodemu Jonasowi wierzyć, że jest w stanie powstrzymać ojca przed popełnieniem samobójstwa. Tymczasem nieumyślnie chłopak podsuwa mu ten pomysł. Próbując go odwieść od zabicia się, tak naprawdę wypełnia przeznaczenie. Wszystko się dzieje dokładnie tak jak miało to miejsce w przeszłości.

Kim jest tak naprawdę Adam? Czy Jonas nawet po zabiciu Marthy stałby się tak bezdusznym manipulantem, dążącym do zniszczenia świata? Czy mógłby kiedykolwiek wykorzystać innych do własnych celów, eksperymentować na uprowadzonych chłopcach?

Zabicie ukochanej jest bardzo sprytnym zabiegiem Adama. Jeśli rzeczywiście Jonas ma się nim stać, ucieka się do okrucieństwa. Po tym jak strzela do dziewczyny mówi zrozpaczonemu chłopakowi Możesz mnie powstrzymać albo spróbować ją ocalić. Wydaje się więc, że czyn Adama sprawi, że dalsze życie Jonasa wypełni ból i pragnienie przywrócenia Marthcie życia. Będzie chciał zmienić przeszłość także jeśli miałoby to oznaczać sprowadzenie Mikkela do roku 1986.

Bo jeśli Adam i Jonas to ta sama osoba, chłopiec musi stać się Michaelem, by zarówno Jonas i Adam mogli się urodzić. Dlatego też okazuje się, że to właśnie Jonas zaprowadził go do jaskiń gdy odłączyli się od reszty grupy (choć chłopakowi wydawało się, że utracił Mikkela z oczu w lesie). Jeśli obaj – Adam i Jonas przyjdą na świat, wszystko potoczy się tak jak ma się potoczyć wedle planu Adama. Nastąpi zapowiadana apokalipsa, a ostatni cykl się rozpocznie.

9. Przykra prawda o samobójstwie Michaela Kahnwalda

Ta sprawa nurtowała chyba każdego. Co pchnęło Michaela do odebrania sobie życia? Czy była to depresja, brak miłości ze strony żony, a może coś zupełnie innego?

Jonas rozpaczliwie próbuje się dostać na czas do ojca. Po rozmowie z Adamem, starzec zapewnia go, że może jeszcze odwieść tatę od tragicznej decyzji. Gdy dociera do domu, rozmawia z nim, pokazuje pożegnalny list, który mu pozostawił. Z łzami na policzkach błaga go, by nie odchodził w ten sposób. Michael jest zdumiony i prawdziwie zasmucony. Nie planował odbierać sobie życia i nie ma najmniejszego pojęcia o czym mówi syn. Jonas poznaje okrutną prawdę – on sam podsunął własnemu ojcu myśl o samobójstwie.

Pojawia się starsza wersja Claudii,która wyjaśnia Jonasowi, że nie można zmienić przeszłości, a on ma w tym wszystkim o wiele ważniejszą rolę niż mu się wydaje.

Michael wchodzi do swojej domowej pracowni, siada przy biurku, by napisać list, a potem wiesza się dokładnie tak jak miało to miejsce na początku całej historii.

10. Kto przeżył apokalipsę?

Z tego co wiadomo, katastrofę mieli przeżyć ci, którzy schronili się w bunkrze. Reginę w ostatniej chwili ratuje jej matka, która jest w podobnym wieku co córka gdyż przeniosła się z lat 80 do 2020 roku. Kobiety docierają do bunkra, w którym skrywają się już Peter Doppler z córką Elisabeth (w międzyczasie mężczyzna bezskutecznie próbuje skontaktować się z Franciską i Charlotte). Do bunkru wchodzi także młody Noah z 1921 roku. Tymczasem Katharina znajduje się w jaskini i w ostatnim momencie otwiera drzwi. Jeśli zdążyła, prawdopodobnie przeżyje i przeniesie się w czasie. Również młodzież ma sporo szczęścia – Nieznajomy/Jonas przenosi gdzieś Magnusa, Franciskę i Bartosza dosłownie w chwili wybuchu.

Młody Jonas opłakuje zastrzeloną przez Adama Marthę. Niespodziewanie w jego rodzinnym domu zjawia się…Martha z innego wymiaru. Możliwe, że zabiera chłopaka do innego świata. Urządzenie jakim się posługuje wygląda zupełnie inaczej niż wehikuł czasu Tannhausa w drewnianej walizce. Ponadto dziewczyna odpowiada na pytanie Jonasa o to skąd się wzięła : ważne nie z jakiego czasu, ale z jakiego świata. Tym samym dowiadujemy się, że istnieją jeszcze inne, równoległe światy. Twórcy serialu na pewno będą chcieli to wyjaśnić w finałowej odsłonie.

Nie wiadomo co stanie się z Charlotte, która w chwili apokalipsy ujrzała swoją córkę z przyszłości. Obie kobiety wyciągnęły do siebie dłoń. Okaże się też jaki los spotka Clausena i innych, obecnych przy rozkuwaniu zabetonowanych beczek z radioaktywną substancją w elektrowni atomowej. Czy twórcy serialu przewidzieli dla policjanta jakąś rolę w finałowym trzecim sezonie?

11. Kim jest Bartosz i jaką odgrywa rolę?

To ostatni wątek do rozkminki w tym poście. Syn Aleksandra i Reginy Tiedemann bez wątpienia o czymś wie. Po tym jak w jaskiniach szuka narkotyków schowanych przez zaginionego chłopaka Erika, odbiera jego telefon. Umawia się z Noah na spotkanie myśląc, że to diler. Mężczyzna w koloratce wtajemnicza Bartosza, opowiada o podróżach w czasie, a także przepowiada pewne wydarzenia, które będą niedługo miały miejsce w Winden. Po tym jak słowa Noah się spełniają, Bartosz postanawia do niego dołączyć.

Według Noah babka chłopaka, Claudia opowiada się po niewłaściwej stronie. Bartosz poważnie zaczyna się obawiać dziwnego, tajemniczego mężczyzny, o którym tak naprawdę nie wie nic. Na domiar złego jego matka zaczyna poważnie chorować, a Martha odrzuca go ze względu na uczucie do Jonasa. Jest w tym wszystkim zagubiony. Nie wiemy co jeszcze przekazał mu Noah, ale chłopak dostaje od niego wehikuł czasu. Gdy udaje się z nim do jaskini, zostaje zaskoczony przez kolegów – Franciskę, Marthę, Magnusa i małą Elisabeth.

Bartosz wyraźnie się czegoś boi, może to ze względu na Noah nie chce powiedzieć im co robił sam w jaskini. W końcu zostaje pobity, związany i pozostawiony na noc. Nazajutrz poddaje się i pokazuje im maszynę do przenoszenia się w czasie. Oczywiście nikt mu nie wierzy do czasu, aż zabiera całą czwórkę do roku 1987 gdzie na własne oczy zobaczą jak wyglądało miasto Winden jeszcze przed ich narodzinami. Mimo to Magnus traci do Bartosza wszelkie zaufanie i odbiera mu wehikuł. Chłopak jest wściekły gdy dowiaduje się później, że zabrała go matka Magnusa – Katharina. Czy wiedział o zbliżającej się apokalipsie i dlatego tak bardzo zależało mu, by maszyna wróciła w jego ręce?

Na początku sezonu Noah z 1921 roku zabija mężczyznę oskarżając go o utratę wiary. Może to być dorosły Bartosz, który wiele lat służył Sic Mundus. Do tej pory nie pokazywano Bartosza w innym czasie. Nie widzieliśmy jego młodszego ani starszego wcielenia. Twórcy bardzo dbają o podobieństwo postaci w każdym stadium ich życia. Mężczyzna zabity przez Noah jest dość podobny do nastolatka i faktycznie mógłby być Bartoszem z przyszłości. Poza tym w trakcie ich pierwszego spotkania chłopak przedstawia się słowami Jestem Bartosz na co Noah odpowiada Wiem. Interesujące prawda?

To już wszystkie najważniejsze kwestie drugiego sezonu serialu Dark.

Część zdjęć zamieszczonych w tym poście dzięki 8FLiX

Inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *