In Memoriam – Ludzie filmu, którzy odeszli w 2022 roku

Post In Memoriam ukazywał się właściwie zawsze 1 listopada. W Polsce cały ten miesiąc poświęcony jest szczególnie osobom, które odeszły. Świat filmu w tym roku pożegnał wyjątkowo wielu znanych, lubianych i podziwianych na całym świecie. Porównując zeszłe lata, jeszcze nigdy wpis z tej serii nie był tak rosłych rozmiarów, co nieco mnie przerosło w pewnym momencie. Jest na to jedno proste wyjaśnienie – do wieczności powoli odchodzą aktorzy, reżyserzy i inni twórcy, którzy w świecie filmu debiutowali dobrych kilkadziesiąt lat temu.

Ukażą się nazwiska tych, których gwiazda gaśnie w podeszłym a nawet godnym podziwu wieku powyżej 90 lat. Nie mam złudzeń – dla kina kończy się pewna epoka i są to ostatnie lata, być może miesiące, w których możemy podziwiać grę aktorską największych gwiazd, które gościły na ekranach właściwie odkąd sięgamy pamięcią. Odchodzą także ostatnie osoby związane ze światem tzw. Old Hollywood, złotej ery Fabryki Snów, gwiazd filmów lat 30,40, 50 i 60. Nikt nie jest długowieczny i ten wpis zawsze uświadamia mi jak wiele wspaniałych osobistości ze świata filmu żegnamy.

W 2022 roku jak dotąd odeszło 65 osób. Dla mnie osobiście jako wielkiego kinomana jest to ważne, by zamieścić choć niewielkie wspomnienie o nich. Forma wpisu musi się zmienić i siłą rzeczy ograniczyć do wymienienia jedynie kilku najważniejszych filmów.

Styczeń

31 grudnia 2021 odeszła Betty White – tuż przed Nowym Rokiem zmarła aktorka, która dożyła pięknego wieku 99 lat. Odeszła na krótko przed swoimi 100 urodzinami 17 stycznia. Znana była szerszej publiczności z późniejszych ról zakręconych, często uroczych staruszek – (Narzeczony mimo woli, Złotka, To znowu ty, Wszystko się wali). W latach 70 miała swój własny program The Betty White Show. Laureatka pięciu nagród Emmy.

6 stycznia odszedł Peter Bogdanovich – w wieku 82 lat zmarł aktor, reżyser i scenarzysta, twórca filmów Papierowy księżyc, Śmiechu Warte, Zakazana namiętność, Niepowtarzalny Buster Keaton. Jako aktor w ostatnich latach pokazał się na ekranie w filmie To: Rozdział 2. Laureat nagrody BAFTA oraz festiwalu MFF w Wenecji.

6 stycznia odszedł także Sidney Poitier – zmarł w sędziwym wieku 94 lat. Czarnoskóry aktor otrzymał 2 Oscary – za najlepszą pierwszoplanową rolę męską za film Polne lilie, w 2002 roku został uhonorowany Oscarem za całokształt pracy aktorskiej. Wbrew wielu informacjom w internecie nie był pierwszą osobą czarnoskórą z Oscarem w ręce, wcześniej była przecież Hattie McDaniel (1940). Był pierwszym czarnoskórym mężczyzną, który zdobył tę prestiżową nagrodę. Jego imponująca filmografia zawiera m.in. tytuły: Zatoka Aniołów, Ucieczka w kajdanach, Granice wytrzymałości, Zgadnij, kto przyjdzie na obiad, W pogoni za śmiercią czy Ucieczka z Edenu.

9 stycznia odszedł Bob Saget – w wieku 65 lat zmarł aktor znany widzom najbardziej z roli Daniela w serialu Pełna chata. Aktor dubbingowy, aktor komediowy, reżyser. Grał w filmach Stan krytyczny, Ojcowie i synowie, Żółtodzioby, Benjamin. Saget poniósł śmierć w wyniku urazu głowy, prawdopodobnie przypadkowo uderzył się w głowę.

19 stycznia odszedł Gaspard Ulliel – miał ledwie 37 lat. Francuski aktor uległ tragicznemu wypadkowi na nartach. Aktor zmarł w wyniku urazu głowy. Gaspard Ulliel znany był przede wszystkim jako młody Hannibal Lecter z filmu Hannibal. Po drugiej stronie maski. Grał głównie w francuskich produkcjach: Braterstwo wilków, Bardzo długie zaręczyny, Saint Laurent, To tylko koniec świata. Dokładnie 25 listopada obchodziłby swoje 38 urodziny.

19 stycznia odeszła również Antonina Girycz – znana polska aktorka pochodzenia ukraińskiego odeszła w wieku 82 lat. Najbardziej znane tytuły z udziałem aktorki to Polowanie na muchy, Daleko od szosy, Czterdziestolatek, Przesłuchanie, Rzeka kłamstwa, Rozmowy kontrolowane, Awantura o Basię, Tygrysy Europy. Grywała w kinie głównie epizodyczne role.

20 stycznia odszedł Meat Loaf – właściwie Marvin Lee Aday, który pod tym pseudonimem wylansował ogromny, ponadczasowy przebój I Would do Anything For Love (But I Won’t Do That). Był również aktorem. Widzowie pamiętają go z filmow Rocky Horror Picture Show, Świat Wayne’a, Podziemny krąg, BloodRayne, Tenacious D: Kostka Przeznaczenia, Piękny chłopak oraz Ghost Wars. Zmarł w wieku 74 lat prawdopodobnie na skutek zakażenia wirusem COVID.

21 stycznia odszedł Louie Anderson – komik, twórca bajki z lat 90 Świat wg Ludwiczka i aktor dubbingowy. Jako aktor pojawiał się najczęściej w epizodach: Wolny dzień pana Ferrisa Buellera, Książę w Nowym Jorku, Więzienie dla świrów, Sandy Wexler. W serialowym komediodramacie Baskets wcielił się w postać kobiecą Christine Baskets. Anderson zmarł na skutek nowotworu.

22 stycznia odeszła Janina Traczykówna – w wieku 91 lat zmarła aktorka znana przede wszystkim z produkcji Noce i dnie, Ludzie z pociągu, Dzień świra. Choć jej filmografia jest o wiele bogatsza to najbardziej znane tytuły. Pojawiła się m.in w obrazach Milczące ślady, Nieznany, Barbara i Jan, Brunet wieczorową porą, Miś, Wszyscy jesteśmy Chrystusami.

23 stycznia odeszła Barbara Kraftówna – pięknego wieku dożyła również Barbara Kraftówna. Zmarła w wieku 93 lat. Aktorka, którą widzowie pamiętają z filmów i seriali Deszczowy lipiec, Popiół i diament, Nikt nie woła, Jak być kochaną, Czterej pancerni i pies, Ocalona, Filip z konopi, Kto nigdy nie żył.

26 stycznia odszedł Moses J. Moseley – aktor odszedł młodo w wieku 31 lat, znaleziono go z raną postrzałową w głowie. Grywał głównie niewielkie role w Igrzyskach śmierci, w horrorach Volumes of Blood: Horror Stories, The Walking Dead czy American Soul.

Luty

2 lutego odeszła Monica Vitti – muza Michelangelo Antonioniego. Jedna z najpiękniejszych włoskich aktorek lat 50 i 60. Odeszła w wieku 90 lat. Filmy z jej udziałem to przede wszystkim Przygoda, Noc, Cztery prawdy, Latający spodek, Zaćmienie, Czerwona pustynia, Dziewczyna z pistoletem, Pacyfistka, Kaczka w pomarańczach.

7 lutego odszedł Douglas Trumbull – reżyser filmów Niemy wyścig i Burza mózgów zmarł w wieku 79 lat.

11 lutego odeszła Jagoda Murczyńska – zmarła w wieku 39 lat. Krytyczka filmowa, znawczyni kina azjatyckiego, współtwórczyni Festiwalu Filmowego Pięć Smaków, który w tym roku trwał od połowy listopada do 23 dnia miesiąca.

12 lutego odszedł Ivan Reitman – reżyser zmarł w wieku 75 lat. Był twórcą filmów Cannibal Girls, kultowych Pogromców Duchów, Orłów Temidy, Gliniarza w przedszkolu, Sześć dni, siedem nocy, Sex Story.

19 lutego odszedł Jan Hryniak – zmarł mając 52 lata. Reżyser, aktor i scenarzysta. Twórca filmów i seriali Czapla i żuraw, Przystań, Trick, Czas honoru – Powstanie, Miasto długów oraz Zenek.

Marzec

10 marca odszedł Emilio Delgado – zmarł mając 81 lat. Związany był przede wszystkim z kultową produkcją Ulica Sezamkowa gdzie wcielał się w postać Luisa.

13 marca odszedł William Hurt – zmarł w wieku 71 lat. Znany aktor zapamiętany zostanie z ról w filmach Odmienne stany świadomości, Żar ciała, Wielki chłód, Dzieci gorszego Boga, Przypadkowy turysta, Dżuma, Jane Eyre, Grzeszna propozycja, A.I. Sztuczna inteligencja, Źródło młodości, Osada, Mr. Brooks, Robin Hood, Intruz. Laureat Oscara za film Pocałunek kobiety pająka.

25 marca odszedł Taylor Hawkins – perkusista Foo Fighters zagrał Iggy Popa w filmie CBGB oraz w horrorze komediowym z udziałem zespołu pod tytułem Studio 666. Miał 50 lat, a w jego organizmie znajdowała się mieszanka różnych substancji, w tym antydepresantów.

Kwiecień

1 kwietnia odeszła Jolanta Lothe – aktorka zmarła w wieku 79 lat. Zagrała role m.in w filmach i serialach Marysia i Napoleon, Wycieczka w nieznane, Hasło Korn, Gra, Rejs, Doktor Ewa, Bitwa o „Jadwigę”, Droga, Nie ma róży bez ognia, Potop, Daleko od szosy, Polskie drogi, Bandyta i Barwy szczęścia.

2 kwietnia odeszła Estelle Harris – dożyła wieku 93 lat. Aktorka filmowa i dubbingowa. Znana z filmów i seriali Dawno Temu w Ameryce, Kroniki Seinfelda, Rodzina Addamsów: Spotkanie po latach, Dobre Rady, Nie ma to jak hotel. W Toy Story użyczała głosu postaci Pani Bulwy.

12 kwietnia odszedł Gilbert Gottfried – zmarł mając 67 lat w wyniku dystrofii mięśniowej typu 2. Aktor znany był z produkcji Gliniarz z Beverly Hills II, Kochany urwis, I kto to mówi 2, Autostrada do piekła, Podrywacz, Milion sposobów, jak zginąć na Zachodzie, Critters: A New Binge.

15 kwietnia odeszła Liz Sheridan – dożyła sędziwego wieku 93 lat. Zapamiętana jest z ról w obrazach Diamentowa afera, Kim jest ta dziewczyna?, ALF, Kroniki Seinfelda.

18 kwietnia odszedł Andrzej Korzyński – polski kompozytor zmarł w wieku 82 lat. Stworzył ścieżkę dźwiękową m.in. do filmów i seriali Trzecia część nocy, Ocalenie, W pustyni i w puszczy, Nie ma mocnych, 07 zgłoś się, Tajemnica Enigmy, Opętanie, Człowiek z żelaza, Wielki Szu, Akademia Pana Kleksa, Pierścień i róża, Doktor z alpejskiej wioski, Szamanka, Tygrysy Europy, Wierność, Mowa ptaków.

20 kwietnia odszedł Robert Morse – aktor zmarł w wieku 90 lat. Tytuły z udziałem Morse’a to Swatka, Kardynał, Poradnik żonatego mężczyzny, Rodzina Potwornickich, seriale Mad Men oraz American Crime Story: Sprawa O.J. Simpsona.

Maj

8 maja odszedł Fred Ward – w wieku 79 lat zmarł aktor znany z filmów Ucieczka z Alcatraz, Niespotykane męstwo, Zlecenie, Na rozkaz serca, Gracz, Naga broń 33 1/3: Ostateczna zniewaga, Ostra jazda, Kruk 3: Zbawienie, Dziewczyna z Alabamy, Nigdy więcej, Smaki miłości, Agenci.

15 maja odszedł Jerzy Trela – wybitny aktor teatralny i filmowy zmarł w wieku 80 lat. Widzowie cenią jego kreacje w filmach i serialach Dzień oczyszczenia, Złote Koło, Kopernik, Janosik, Układ krążenia, Do krwi ostatniej, Znachor, Blisko, coraz bliżej, Prywatne śledztwo, Tylko strach, Trzy kolory: Biały, Pan Tadeusz, Quo Vadis, Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem, Jasne błękitne okna, Ida, Ziarno prawdy, Wielka woda.

Tego samego dnia zmarł Ignacy Gogolewski – miał 90 lat. Zapamiętamy jego role w produkcjach Trzy opowieści, Pożegnanie z diabłem, Jowita, Bolesław Śmiały, Czarna plaża, Wyklęty.

17 maja odszedł Vangelis – a właściwie Evángelos Odysséas Papathanassíou, grecki kompozytor, twórca wspaniałych ścieżek dźwiękowych do wielu filmów: As z rękawa, Rydwany ognia, Łowca androidów, Bunt na Bounty, Gorzkie gody, 1492: Wyprawa do raju, Aleksander, Świadectwo. W chwili śmierci miał 79 lat.

19 maja odszedł Jerzy Zass – aktor najbardziej znany z filmów Gdziekolwiek jesteś, panie prezydencie…, Przesłuchanie, W cieniu nienawiści, Siekierezada, Zabij mnie, glino, Rzeka kłamstwa, Krótki film o zabijaniu, Dekalog V, Korczak, Psy, Kuchnia Polska. Miał 84 lata.

26 maja odszedł Ray Liotta – zmarł w wieku 67 lat, w tym roku pożegnaliśmy już trzech członków obsady Chłopców z ferajny. To niezapomniany Henry Hill z tego właśnie filmu. Liotta grał w wielu filmach i serialach: Kobieta samotna, Dzika namiętność, Obsesja namiętności, Kolonia karna, Operacja Słoń, Podwójna świadomość, Pielgrzym, Hannibal, Na tropie zła, Tożsamość, Revolver, Władza pieniądza, Krwawa rzeka, Drugie oblicze, The Identical, Historia małżeńska, Czarny ptak.

Czerwiec

9 czerwca odeszła Julee Cruise – kobieta o anielskim, sennym głosie, której najsłynniejszy utwór Falling we współpracy z Angelo Badalamentim stanowił intro w serialu Miasteczko Twin Peaks. Zmarła w wieku 65 lat. Jej filmografia obejmuje wiele znanych baśni. Zagrała w The Marvelous Land of Oz, Alice in Wonderland, O czym szumią wierzby (głos Elspeth Grahame i pana Otter). Cruise popełniła samobójstwo.

12 czerwca odszedł Philip Baker Hall – zmarł w wieku 90 lat. Wcielał się w różnorodne postaci w filmach: Mężczyzna z twarzą Bogarta, Zdążyć przed północą, Pocałunek śmierci, Twierdza, Air Force One, Boogie Nights, Godziny szczytu, Psychol, Utalentowany pan Ripley, Magnolia, Ukryta prawda, Suma wszystkich strachów, Bruce Wszechmogący, Dogville, Zodiak, Mokra robota, Operacja Argo, Mesjasz.

17 czerwca odszedł Jean-Louis Trintignant – aktor przeżył 91 lat. Jeden z największych francuskich aktorów. Zagrał w produkcjach: Prawo ulicy, I Bóg stworzył kobietę, Lato przemocy, Tysięczne okno, Pojedynek na wyspie, Siedem grzechów głównych, Fanfaron, Przedział morderców, Miłosny krąg, Konformista, Cios w serce, Trzy kolory: Czerwony, Miłość, Happy End.

Lipiec

6 lipca odszedł James Caan – aktor zmarł w wieku 82 lat. Pozostawił po sobie role w wielu znanych filmach, m.in.: Kobieta w klatce, El Dorado, Ludzie z deszczu, Ojciec Chrzestny, Zabawna dama, O jeden most za daleko, Złodziej, Kamienne ogrody, Misery, Egzekutor, Mickey Niebieskie oko, Miasto duchów, Dorwać Smarta, Z dystansu, Dobry sąsiad, Ziemia Święta, Trzy królowe.

8 lipca odszedł Tony Sirico – miał 79 lat. Filmy z jego udziałem to Wyzwanie, Doskonały świadek, Chłopcy z ferajny, Krwawy Romeo, Jej wysokość Afrodyta, Gotti, Rodzina Soprano, Śmietanka towarzyska, Na karuzeli życia.

11 lipca odszedł Monty Norman – kompozytor miał 94 lata. Stworzył legendarną ścieżkę dźwiękową do filmu o przygodach Jamesa Bonda Doktor No.

23 lipca odszedł Bob Rafelson – w wieku 89 lat zmarł reżyser Pięciu łatwych utworów, remake’u Listonosz zawsze dzwoni dwa razy, Czarnej wdowy, Kłopotów z facetami czy Zakładnika.

24 lipca odszedł David Warner – angielski aktor, który największe swe kreacje stworzył w filmach grozy. Grał w filmach Tom Jones, Nędzne psy, Omen, Wiek niewinności, Zniknięcie, Holocaust, TRON, Gabinet figur woskowych, Star Trek VI: Wojna o pokój, Necronomicon, Krzyk 2, Titanic, Planeta małp, Lawendowe wzgórza, Mary Poppins powraca. Zmarł w wieku 80 lat.

25 lipca odszedł Paul Sorvino – ostatni z filmowych Chłopców z ferajny w tym upamiętniającym wpisie miał 83 lata. Sorvino grał w filmach Narkomani, Gracz, Zadanie specjalne, Sprawa honoru, Prawo i porządek, Chłopcy z ferajny, Firma, Terapia wstrząsowa, Nixon, Romeo i Julia, Family Man, Ojciec chrzestny Harlemu.

25 lipca odeszła również Yoko Shimada – japońska aktorka miała 69 lat. Za rolę w filmie Szogun zdobyła Złoty Glob. Inne jej występy widzowie znają z filmów japońskich i amerykańskich Zamek z piasku, Wybrany, W potrzasku, Hei no Nakano Kamisama. Zmarła z powodu raka jelita grubego.

30 lipca odeszła Pat Carroll – pięknego wieku 95 lat dożyła aktorka dubbingująca w angielskiej wersji językowej anime Mój sąsiad Totoro oraz użyczająca głosu Urszuli z Małej Syrenki. Jako aktorka filmowa pojawiła się w Sześcioro to już tłum, Łowczyni piosenek, Wolność słowa, Druhny.

W tym samym dniu pożegnaliśmy także Nichelle Nichols – w wieku 89 lat odeszła aktorka wcielająca się w postać Nyoty Uhury w serii Star Trek. Ponadto grała w filmach Śnieżne psy, Daleko jeszcze?, Amerykańskie koszmary.

Sierpień

5 sierpnia odszedł Clu Gulager – aktor zmarł w wieku 93 lat. Pojawił się w filmach Zabójcy, Zwycięstwo, Ostatni seans filmowy, Houston, mamy kłopoty, Inicjacja, Koszmar z ulicy Wiązów 2: Zemsta Freddy’ego, seria Krwawa uczta, epizod w Pewnego razu… w Hollywood.

8 sierpnia odeszła Olivia Newton-John – pamiętna Sadie Olsen z musicalu Grease zmarła w wieku 73 lat. Brytyjska aktorka znana jest także z ról w filmach Xanadu, W swoim rodzaju, Moje przyjęcie, Jak zapunktować, Kochanie, poznaj moich kumpli. Aktorka przegrała walkę z rakiem piersi.

11 sierpnia odeszła Anne Heche – aktorka miała 53 lata, od wielu lat zmagała się depresją i uzależnieniami. Zmarła na skutek ran odniesionych w wypadku, po tym jak pod wpływem alkoholu i narkotyków wjechała w garaż przypadkowej Amerykanki. Wcześniej pędziła autem pod wpływem z zawrotną prędkością w dzielnicy domków jednorodzinnych. Jej odejście budziło naturalnie sporo emocji, szczęśliwie nikt postronny nie poniósł śmierci choć mogło to skończyć się o wiele tragiczniej. Rodzina aktorki podjęła decyzję o odłączeniu Anne od aparatury podtrzymującej życie. Anne Heche zagrała w wielu filmach. Najważniejsze w jej karierze to: Kieszonkowe, Uśmiech losu, Pod presją, Gdyby ściany mogły mówić, Fakty i akty, Sześć dni, siedem nocy, Psychol, Trzeci cud, John Q., Narodziny, Amerykańskie ciacho, Ostatnie słowo, serial Dig.

23 sierpnia odszedł Gerald Potterton – Brytyjski reżyser zmarł w wieku 91 lat. Stworzył film Wędrownik, animację Heavy Metal oraz The Marvelous Land of Oz.

29 sierpnia odeszła Charlbi Dean – zmarła nagle w wieku 32 lat. Aktorka zagrała w produkcjach Don’t Sleep, Black Lightning, W trójkącie. Ten ostatni film zdobył Złotą Palmę za najlepszy film na teogrocznym festiwalu w Cannes.

Wrzesień

13 września odszedł Jean-Luc Goddard – słynny francuski reżyser Nowej Fali zmarł w wieku 91 lat. Autor filmów Powrót Charlotte, Historia wody, Do utraty tchu, Kobieta jest kobietą, Żyć własnym życiem, Żołnierzyk, Pogarda, Szalony Piotruś, Alphaville, Miłość i gniew, Numer dwa, Pasja, Detektyw, Na moje nieszczęście, Mozart na zawsze, Pochwała miłości, Mosty Sarajewa, Jean-Luc Godard. Imaginacje. Jako aktor zagrał głównie epizody w kilkunastu filmach m.in.: Pod znakiem Lwa, Paryż należy do nas, Cleo od piątej do siódmej, Włodzimierz i Róża, Imię: Carmen. Wybitna postać.

23 września odeszła Louise Fletcher – niezapomniana siostra Ratched z Lotu nad kukułczym gniazdem zmarła w wieku 88 lat. Ta rola przyniosła jej Oscara. Widzowie znają także filmy z jej udziałem Egzorcysta II: Heretyk, Burza mózgów, Dawno temu w Ameryce, Kwiaty na poddaszu, Szkoła uwodzenia, Zorza polarna. Fletcher grała także w wielu produkcjach klasy B, w tym w sporej ilości horrorów.

23 września odszedł także Franciszek Pieczka – wybitny, legendarny polski aktor. Dożył sędziwego wieku 94 lat. Nie sposób wymienić wszystkich ról tego artysty. Grał m.in. w Matka Joanna od Aniołów, Rękopis znaleziony w Saragossie, Gdzie jest trzeci król?, Chudy i inni, Słońce wchodzi raz na dzień, Czterej pancerni i pies, Hydrozagadka, Wesele, Chłopi, Ziemia obiecana, Biały mazur, Ryś, Sprawa się rypła, Siekierezada, Rykowisko, Złodziej, Jańcio Wodnik, Syzyfowe prace, Requiem, Quo Vadis, Jasminum, Ranczo Wilkowyje, Syn Królowej Śniegu.

28 września odszedł Coolio – właściwie Artis Leon Ivey Jr. – raper i aktor zmarł w wieku 59 lat na atak serca. W latach 90 stworzył wielki przebój Gangsta’s Paradise do filmu Młodzi gniewni, występował również jako aktor w filmach: Na linii strzału, Batman i Robin, Dzień sądu ostatecznego, Pościg, Daredevil, Zabójcza głębia, Dracula 3000, Jak zarobić 200 patyków.

Październik

11 października odeszła Angela Lansbury – jedna z ostatnich aktorek pamiętających jeszcze pracę na planie filmów lat 40 i 50. Zmarła w wieku 96 lat. Stworzyła wiele niezapomnianych kreacji w filmach: Gasnący płomień, Trzej muszkieterowie, Ulica bezprawia, Długie, gorące lato, Przeżyliśmy wojnę, Śmierć na Nilu, Pęknięte lustro, Towarzystwo wilków, Napisała: Morderstwo. Ostatni wolny człowiek, Niania, Małe kobietki. Użyczyła głosu Pani Imbryk w Pięknej i Bestii oraz Carycy Marii w animacji Anastazja. Laureatka 6 Złotych Globów.

14 października odszedł Robbie Coltrane – kochana przez miliony postać Hagrida z serii o Harrym Potterze ma jego twarz. Szkocki aktor zmarł mając 72 lata. W ciągu swojej kariery zagrał w wielu filmach i serialach w tym: Obrona królestwa, Mona Lisa, Tutti Frutti, Opowieść wigilijna Czarnej Żmii, Henryk V, Uciekające zakonnice, Dr Fitz, GoldenEye, Świat to za mało, List w butelce, Z piekła rodem, Ocean’s Twelve: Dogrywka,Van Helsing, Murderland, Wielkie nadzieje, Ulubieńcy publiczności.

16 października odszedł Józef Ćwiertnia – zmarł w wieku 85 lat. Był reżyserem kultowych animacji dla dzieci takich jak Reksio, Miś Kudłatek, Przygody Bolka i Lolka, Marceli Szpak dziwi się światu oraz Podróże kapitana Klipera.

17 października odszedł Zdzisław Tobiasz – miał 96 lat. Grał w filmach Ludzie z pociągu, Życie raz jeszcze, 07 zgłoś się, Zamknąć za sobą drzwi, Krótki film o zabijaniu, Kanclerz. W animacji Asterix kontra Cezar użyczył głosu Juliuszowi Cezarowi.

Listopad

3 listopada odszedł Douglas McGrath – reżyser, aktor i scenarzysta zmarł w wieku 64 lat. Twórca Emmy, Bez skrupułów, Szczęściarza. Jako aktor pojawił się w filmach Quiz Show, Happiness, Informator, Człowiek sukcesu, Śmietanka towarzyska i Hiszpański romans.

5 listopada odszedł Aaron Carter – zmarł młodo prawdopodobnie śmiercią samobójczą (znaleziono go w wannie) w wieku 34 lat, znany był jako piosenkarz – zwłaszcza w latach dziecięcych wylansował kilka przebojów i coverów m.in. Surfin' USA Beach Boysów, żył jednak zawsze w cieniu sławniejszego brata Nicka, członka najważniejszego boysbandu lat 90 Backstreet Boys (którzy do dziś z powodzeniem grają koncerty i nagrywają). Aaron miał problemy z używkami i chorował na depresję, w ostatnich latach jego wygląd drastycznie się zmienił, wytatuował sobie twarz. Otrzymał również sądowy zakaz zbliżania się do brata Nicka i jego rodziny. Próbował swoich sił w aktorstwie – pojawił się w Grubym Albercie, Gwieździe popu, I Want Someone to Eat Cheese with, Grand Strand.

14 listopada odszedł Jerzy Połomski – wybitna postać polskiej sceny muzycznej. Zmarł w wieku 89 lat. Krótki epizod z kinem nie trwał długo – artysta zagrał samego siebie w Dziewczyny takie są oraz Pracowity żywot Ireny Santor – dokumencie o damie polskiej estrady.

16 listopada odeszła Nicki Aycox – aktorka miała 47 lat, chorowała na białaczkę. Grała w Okrutnej sprawiedliwości, Smakoszu 2, Kimś całkiem obcym, Prześladowcy 2, Z archiwum X: Chcę wierzyć, Grze pozorów, Czasie zbrodni, Pracodawcy, Dead on Campus.

20 listopada odszedł Mickey Kuhn – nagłówki krzyczą o ostatnim aktorze z obsady klasyka Przeminęło z wiatrem. Kuhn miał 90 lat. Grał u boku największych w wielkich tytułach: Dziwna miłość Marty Ivers, Magiczne miasto, Rzeka czerwona, Złamana strzała, Tramwaj zwany pożądaniem. Z aktorstwa zrezygnował jeszcze w latach 50.

20 listopada odszedł również Jason David Frank – zmarł w wieku 49 lat popełniając samobójstwo. Widzom znany przede wszystkim jako Zielony/Biały Wojownik w serii Power Rangers. Zagrał również w filmach Tajemnice Las Vegas, The One Warrior, Omniboat: A Fast Boat Fantasia.

24 listopada odszedł Marcin Kudełka – znany aktor dubbingowy zmarł w wieku 59 lat. Był Pongo ze 101 Dalmatyńczyków, Hubie z animacji Zakochany Pingwin, Johhnym Bravo, Mojżeszem w Książę Egiptu. Zagrał w serialu Dom czy w filmie Sztos 2.

25 listopada odszedł Józef Skwark – aktor teatralny, a także reżyser sztuk teatralnych. W filmie zagrał tylko raz – był odtwórcą roli Adama Cisowskiego w filmie Szatan z 7 klasy. Miewał epizodyczne role w serialach. Józef Skwark miał 84 lata.

25 listopada odeszła Irene Cara – aktorka i piosenkarka znana przede wszystkim dzięki musicalowi Fame (Sława) zmarła w wieku 63 lat. W musicalu Flashdance wylansowała nieśmiertelny przebój What a Feeling (otrzymała wtedy Oscara, Złoty Glob i Grammy). Grała również w filmach Błysk, Gorący towar, Szał i Cena honoru.

26 listopada odszedł Albert Pyun – w wieku 68 lat zmarł reżyser i scenarzysta niskobudżetowych filmów klasy B. Twórca m.in. Miecza i czarnoksiężnika, Niebezpiecznie blisko, Obcy z Los Angeles, Cyborg, Kapitan Ameryka, Nemezis, Eliminator, Apokalipsa.

Aktualizacja:

28 listopada odszedł Clarence Gilyard Jr. – aktor zmarł w wieku 66 lat po długiej chorobie. Najbardziej znany widzom jako Jimmy Trivette z serialu Strażnik Teksasu oraz Theo z filmu Szklana pułapka. Inne filmy i seriale z jego udziałem to Matlock, Karate Kid 2, Top Gun, Pozostawieni, Little Monsters czy The Sector.

Również 28 listopada odszedł Frank Vallelonga Jr. – 60-letni aktor według wstępnych ustaleń policji najprawdopodobniej przedawkował narkotyki, a śledztwo w tej sprawie trwa. Jego ciało zostało wyrzucone z samochodu i porzucone pod jedną z fabryk na Bronksie, dzielnicy Nowego Jorku – policja bada czy nie doszło do zbrodni. Vallelonga był znany najbardziej z roli w oscarowym Green Book , której sylwetka oparta była na ojcu, również aktorze Franku Vallelonga Seniorze znanym także pod pseudonimem Tony Lip. Inne produkcje z udziałem Juniora to W okowach szaleństwa, Idę na całość, The Birthday Cake.

29 listopada odszedł Brad William Henke – były futbolista, później aktor zmarł w wieku 56 lat – nie podano powodu zgonu. Widzom znany jest z filmów Kosmiczny mecz, Fan, Trzynaste piętro, 60 sekund, Zabić prezydenta, Facet z ogłoszenia, Zodiak, Hollywoodland, Udław się, Star Trek, Jobs, Furia, Split, Bright czy seriali Manhunt: Śmiertelna rozgrywka, Bastion oraz Orange is the New Black.

29 listopada odszedł Roman Załuski – polski reżyser, twórca filmów Głuchoniemi, Sąd, Zaraza, Anatomia miłości, Sekret, Rdza, Wyjście awaryjne, Och, Karol, Kogel-mogel i Komedia małżeńska. Jako aktor na ekranie pojawił się w Zemście, Szatanie z 7-ej klasy czy Rzeczywistości. 10 grudnia obchodziłby swoje 86 urodziny.

Grudzień

2 grudnia odszedł Al Strobel – fani serii Twin Peaks kojarzą z pewnością jednorękiego mężczyznę imieniem Phillip Michael Gerard. Strobel stracił rękę w wypadku samochodowym, w którym uczestniczył w wieku nastu lat. Pojawił się także w filmach Megaville, Dziecię ciemności, dziecię światłości. Aktor miał 83 lata.

5 grudnia odeszła Kristie Alley – aktorka przede wszystkim komediowa znana z familijnych hitów I kto to mówi? oraz Czy to ty czy to ja. Choć te role i udział w serialu Zdrówko! przyniosły jej największą sławę, Alley zagrała w wielu także niekomediowych produkcjach: Star Trek II: Gniew Khana, Ucieczka, Północ-Południe, Mój syn moje życie, W pogoni za śmiercią, Siostrzyczki, Wioska przeklętych, Na dobre i złe, Zabójcza piękność, Kto tu rządzi?, Królowe krzyku. Alley zdobyła Złoty Glob oraz nagrody Emmy. Przyczyną śmierci był nowotwór, który zdiagnozowano u 71-letniej aktorki.

7 grudnia odszedł Jan Nowicki – aktor, który pozostawił po sobie niezwykle bogaty dorobek artystyczny. Filmy i seriale z jego udziałem to m.in. Popioły, Bariera, Hasło Korn, Pan Wołodyjowski, Życie rodzinne, Doktor Ewa, Trzecia część nocy, Anatomia miłości, Sanatorium pod klepsydrą, Godzina za godziną, Noce i dnie, Zaklęty dwór, Jak to w domu, Spirala, Golem, W biały dzień, Dziennik dla moich dzieci. Jan Nowicki był tytułowym Wielkim Szu. Grał również w produkcjach Sztos, Młode wilki, Córy szczęścia, Przedwiośnie, Magda M., Jeszcze nie wieczór, Kamerdyner. Ikoniczna postać polskiego kina odeszła w wieku 83 lat.

8 grudnia odszedł Albert Brenner – scenograf, którego pracę można podziwiać w filmach Czerwona linia, Zbieg z Alcatraz, Na krawędzi, Mistrz rewolweru, W swoim rodzaju, 2010: Odyseja kosmiczna, Pretty Woman, Ognisty podmuch, Pamiętnik księżniczki 2: Królewskie zaręczyny, Walentynki. Zmarł w wieku 96 lat.

11 grudnia odszedł Angelo Badalamenti – amerykański kompozytor włoskiego pochodzenia stworzył legendarne ścieżki dźwiękowe przede wszystkim do filmów i seriali Davida Lyncha. Należy wymienić choćby Blue Velvet, Dzikość serca, Miasteczko Twin Peaks, Zagubiona autostrada, Prosta historia, Mulholland Drive. Współpraca z Lynchem to oczywiście nie wszystkie jego dokonania. Muzykę Badalamentiego usłyszymy m.in. w Koszmar z ulicy Wiązów 3: Wojownicy snów, W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju, Miasto zaginionych dzieci, Dziewczyna na moście, Arlington Road, Niebiańska plaża, Sekretarka, Bardzo długie zaręczyny, Granice namiętności, Późny kwartet, Guldkysten. Kompozytor zmarł w wieku 85 lat.

17 grudnia odszedł Mike Hodges – Brytyjski reżyser i scenarzysta zmarł w wieku 90 lat. Autor filmów i seriali Dopaść Cartera, Omen II, Flash Gordon, Autostopowicz, Głupcy z kosmosu, Krupier.

23 grudnia odszedł Maxi Jazz – lider grupy Faithless. Legenda muzyki klubowej zmarła w wieku 65 lat we śnie. Wpis upamiętnia ludzi filmu, a Maxwell Fraser pojawił się w dokumencie 1 Giant Leap. Muzyka Faithless była obecna w znanych filmach, nadając odpowiedni klimat poszczególnym scenom. I tak utwory takie jak God is a DJ czy Insomnia usłyszymy w Niebiańskiej plaży, Osaczonych, W pogoni za Amy, Szkole uwodzenia, serialu Smallville.

26 grudnia odszedł Emilian Kamiński – znany polski aktor teatralny, filmowy, dubbingowy oraz założyciel teatru Kamienica zmarł w wieku 70 lat po długiej chorobie w drugi dzień Bożego Narodzenia. Widzowie zapamiętają go z ról w filmach i serialach Wesela nie będzie, Biały mazur, Bez miłości, Szaleństwa panny Ewy, Trzy stopy nad ziemią, Pan Kleks w kosmosie, Klan, M jak miłość, Kariera Nikosia Dyzmy, U Pana Boga w ogródku, U Pana Boga za miedzą oraz Lokatorka. Jego charakterystycznym głosem mówiły słynne postaci z bajek: kot Tip Top z Top Cat, Sebastian z Małej Syrenki, Pumba z Króla Lwa oraz Hamm z Toy Story.

29 grudnia odszedł Pelé – a właściwie Edson Arantes do Nascimento – legendarny brazylijski piłkarz, minister sportu w Brazylii, ale również aktor. Zagrał w filmach A Marcha, Ucieczka do zwycięstwa, A Minor Miracle, Hotshot, Pelé. Narodziny legendy. Miał 82 lata.

29 grudnia odszedł również Ruggero Deodato – włoski reżyser, autor kontrowersyjnego horroru Cannibal Holocaust, Żyj jak glina, zgiń jak mężczyzna, Dom na skraju parku, Korsarze z Atlantydy, Wyliczanka, Ojciec nadziei, Deathcember oraz wielu innych włoskojęzycznych produkcji. Deodato miał 83 lata.

Dzień 29 grudnia pełen był smutnych wiadomości. Tego samego dnia odeszła Vivienne Westwood – brytyjska ikona mody, znana z bezkompromisowego podejścia do swojej pracy, zamiłowania do stylu punk. Projektowała zarówno dla członków legendy punk rocka Sex Pistols, Marilyna Mansona, Gwen Stefani. Jako kostiumograf zachwyciła w filmach Pret-a-Porter, Zostawić Las Vegas oraz Rigoletto. Pojawiła się także w wielu filmach dokumentalnych, w tym ostatnio w Wake Up Punk z 2022 roku. Vivienne Westwood miała 81 lat.

Inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *