Subiektywny przegląd premier filmowych – na co do kina w kwietniu 2022?

Wiem, że już dawno połowa kwietnia za nami, ale po pierwsze była Wielkanoc, po drugie w marcu nic ciekawego nie przykuło mojej uwagi (choć w kinach wciąż szaleje najnowszy Batman z Pattinsonem). O niektórych filmach wspomnę przy okazji premier gdyż wypada ze względu na rozgłos, choć zbierają raczej nieprzychylne recenzje.

Cieszę się, że do kin wchodzi anime bo tak niewiele produkcji spod tego gatunku pojawia się w polskich kinach i choćby z tego względu warto o tym wspomnieć i pokazać np zakupionym biletem na seans, że tego typu kino ma w Polsce spore grono zwolenników i warto anime dystrybuować. A o najbardziej wyczekiwanym przeze mnie filmie dowiecie się czytając poniższe zestawienie i z pewnością od razu wpadniecie, na który obraz niecierpliwie czekam. Pomijam z pewnością niemieckie kino familijne, które również w kwietniu wchodzi na ekrany.

Premiera 1 kwietnia

Morbius (2022) Z początkiem miesiąca w kinach hula najnowsza marvelowska opowieść. Tym razem Jared Leto wciela się w postać Morbiusa – wampira, którym staje się naukowiec w wyniku nieudanej próby wyleczenia rzadkiej choroby krwi w swoim organizmie.

Dla kogo? Właściwie ciężko powiedzieć bo nawet fani Marvela nie przyjęli filmu entuzjastycznie. Oceny na dwóch popularnych portalach filmowych to 5,2 w skali 1-10. Krytycy zaś nie zostawili suchej nitki na najnowszej produkcji bazującej na komiksach. Nazwisko Jared Leto może jednak być tym, co przyciągnie do kin.

Belle (Belle: Ryū to Sobakasu no Hime, 2021) – niezwykle rzadko (ale wspomniałam już o tym we wstępie tego zestawienia) w kinach ląduje anime. Jest to wciąż niedoceniony gatunek filmowy, traktowany po macoszemu przez firmy dystrybucyjne.

Tymczasem „chińskie bajki” jak zwykło się mawiać o japońskim anime to nierzadko kino dojrzałe, nastawione na dorosłego widza, z przepiękną animacją i muzyką (przykład Kimi no na Wa czy Wilczych dzieci). Owszem, często patetyczne, ale ten japoński patos ma swój nieodparty urok. Warto zabrać głos przy użyciu portfela, by pokazać, że i takie kino w Polsce chcemy widzieć na ekranach. Fabuła anime skupia się na historii Suzu, która ukojenia szuka w wirtualnym świecie „U”.

Dla kogo? Wielbicieli anime nie będę przekonywać. Być może będzie to trafny wybór dla fanów animacji, którzy może czują przesyt dominacją Disneya i Pixara. Reżyser Belle, Mamoru Hosoda stworzył tak świetne filmy jak O dziewczynie skaczącej przez czas, wspomniany Wilcze dzieci czy popularniejszy Mirai.

Premiera 7 kwietnia

Zajawki najciekawszych premier kinowych.

Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a (Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore, 2022). Tego tytułu nikomu nie muszę przedstawiać. To już trzecia odsłona tej serii i powrót do uniwersum Harry’ego Pottera. Niestety tak jak w przypadku Morbiusa, film od czasu premiery zbiera raczej chłodne recenzje od krytyków i widzów (obecnie około 6/10).

Z pewnością ma to również związek z postacią Grindelwalda. W tej roli Johnny’ego Deppa uwikłanego w różne skandale i niekończącą się rozprawę rozwodową zastąpił Mads Mikkelsen. Tego typu zmiany ( z całym szacunkiem dla jednego z moich ulubionych skandynawskich aktorów) raczej nie spotykają się z ciepłym przyjęciem. W trzeciej części Albus Dumbledore (Jude Law) i Newt Scamander (Eddie Redmayne) spróbują przeszkodzić złoczyńcy w planach przejęcia władzy nad światem.

Dla kogo? Dla wielbicieli tego uniwersum, a więc również dla dzisiejszych trzydziestolatków wychowanych na książkach i filmach o Harrym Potterze. Seria Fantastyczne zwierzęta pozwala raz jeszcze powrócić do tamtego świata i przywołuje nostalgię. Dla ciekawych roli Madsa Mikkelsena czy aby godnie zastąpi Deppa. Odpowiedź w kinach.

Premiera 15 kwietnia

Wszystko wszędzie naraz (Everything Everywhere All at Once, 2022). Oj jarają się tym tytułem i młodsi i starsi. Kino akcji w duchu Sci-Fi ma się dobrze, a w głównej roli zobaczymy Michelle Yeoh znaną przede wszystkim z filmów z dużą ilością sztuk walki (na kolejne lata zaplanowana jest seria Avatarów z jej udziałem).

Główna bohaterka filmu Evelyn Wang otrzymuje szansę zbadania tego jak potoczyłoby się jej życie zależnie od podjętej decyzji. Dzięki temu zobaczy jak to jest być gwiazdą filmową czy mistrzem kuchni.

Dla kogo? To szalony film z dużą dawką humoru, scenami akcji i mordobicia, który zapewni czystą rozrywkę. Efektowny, szybki obraz w reżyserii Dana Kwana i Daniela Scheinerta zbiera entuzjastyczne recenzje i póki co wysokie noty (IMDB 8,9/10 z 18 000 głosujących). Do seansu zachęca też bardzo pstrokaty i oryginalny plakat. Faktycznie jest tam wszystko wszędzie naraz.

Premiera 22 kwietnia

Wiking (The Northman, 2022). Tylko kilka filmów na koncie oraz rozpoznawalny i niepowtarzalny styl – to musi być Robert Eggers. Tym razem scenariusz pomagał tworzyć islandzki scenarzysta Sjón (odpowiedzialny choćby za klimatyczny Lamb z Noomi Rapace).

Wiking to opowieść o zemście Amletha na oprawcach jego ojca, króla Aurvandila Wara Ravena. W obsadzie intrygujące nazwiska: Alexander Skarsgård, Nicole Kidman, Anya Taylor-Joy, Willem Dafoe, Ethan Hawke oraz dawno niewidziana na ekranie Björk jako Wyrocznia. Już mam ciary, to film na który czekam odkąd pojawiły się o nim pierwsze doniesienia, czyli mniej więcej od jakiegoś roku. Wypełni mi pustkę po serialu Wikingowie. Liczę na spektakularne, brutalne, ale i klimatyczne kino. Nie może być inaczej.

Dla kogo? Dla wielbicieli talentu Roberta Eggersa. Ma „jedynie” 38 lat, jestem niezwykle ciekawa co jeszcze zaserwuje i jaką drogą pójdzie. Dla tych, którzy czekają na widowiskowe, pełne napięcia filmy, cenią piękne zdjęcia czy też muzykę. Na ten moment oceny dla filmu to około 7,8/10.

Nieznośny ciężar wielkiego talentu (The Unbearable Weight of Massive Talent, 2022) – film który stał się przedmiotem żarcików i internetowych memów bo oto doczekaliśmy filmu z Nicolasem Cage, który wciela się w Nicolasa Cage, w dodatku na potrzeby roli odgrywającego swoje najbardziej kultowe role (wiem, poplątane).

Jeśli dodać do tego, że tonie w długach i nawiązuje relację z niebezpiecznym człowiekiem Javim Gutierrezem, a także niejako zostaje zmuszony do wyjawienia jego przestępczej działalności służbom, to zapowiada się…bardzo ciekawy film.

Dla kogo? Z pewnością dla fanów ostatnich produkcji z udziałem Nicolasa Cage bowiem niezależnie od powodów, dokonuje on coraz ciekawszych zawodowych wyborów i jego popularność znacznie wzrosła. Znów jest na fali. W roli Gutierreza zobaczymy Pedro Pascala. Zapowiada się jedna z ciekawszych komedii 2022 roku?

Memoria (2021). Dramat fantasy. Tilda Swinton tym razem wcieli się w postać Jessicki, która w trakcie podróży po Kolumbii będzie borykać się z dość nietypową przypadłością – wszędzie będzie jej towarzyszył huk dobywający się z wnętrza ziemi.

Memoria w reżyserii tajlandzkiego reżysera Apichatponga Weerasethakula zdobył wyróżnienie dla najlepszego filmu w kategorii Nagroda Jury na festiwalu w Cannes w 2021 roku.

Dla kogo? Z pewnością dla wielbicieli kameralnego, azjatyckiego kina oraz talentu aktorskiego Tildy Swinton.

Oprócz wymienionych powyżej filmów w kwietniu zobaczycie także: Zaginione miasto, Dystopię, Szalony świat Louisa Waina, Sonic 2: Szybki jak błyskawica czy Lucyfera.

Dajcie znać w komentarzach na jaki film Wy najbardziej czekacie.

Inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *