Kiedy aktor gra innego aktora…

To musi być spore wyzwanie, będąc aktorem przyjąć rolę, która wymaga wcielenia się w innego aktora. Zwłaszcza jeśli odtwarzana postać to legenda kina w dodatku z całym wachlarzem charakterystycznych zachowań, z których niegdyś słynęła. Łatwo tu się potknąć, przerysować, zrobić pastisz i narazić się na krytykę ze strony zagorzałych fanów. Z pewnością nie jest to łatwe, ale kino pamięta takie niezapomniane kreacje. Już czasem wybór aktora do głównej roli w filmie biograficznym o znanej wszystkim gwieździe budzi liczne kontrowersje. Interesujące jest też to, jak poszczególni aktorzy przygotowywali się do swojej roli. Do mojego zestawienia wybrałam 5 kreacji. Jestem przekonana, że jest ich o wiele więcej. Jeśli macie ochotę, podzielcie się w komentarzu swoimi typami.

aviator

Cate Blanchett jako Katharine Hepburn w filmie Aviator (The Aviator, 2004) – kreacja godna podziwu, w dodatku nagrodzona Oscarem za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą. Obraz opowiada biograficzną historię amerykańskiego miliardera, reżysera, producenta i pilota Howarda Hughes, który zasłynął z ogromnej miłości do lotnictwa i maniakalnej wręcz dokładności w realizacji planowanych przedsięwzięć. Cate zagrała wielką aktorkę Katharine Hepburn znaną nie tylko z wielu ról (akcja dzieje się na przełomie kilku dekad XX wieku), ale także ze specyficznej postawy i charakterystycznego akcentu. Z Howardem łączył ją wieloletni romans. Wielu aktorów przygotowując się do roli ogląda produkcje z udziałem ich bohaterów, czyta o nich książki i śledzi archiwalne nagrania z wypowiedziami. Nie inaczej było z Blanchett. Oprócz tego aktorka uczyła się dykcji, gry w golfa i tenisa, które były pasją Hepburn, a także brała zimne prysznice jak niegdyś ikona kina. Wszystko po to, by poczuć się jeszcze bardziej jak rudowłosa Katharine. Pomogła jej także charakteryzacja – domalowywano na jej twarzy i ciele piegi. Sama Cate przyznała w jednym z wywiadów, że nie patrzyła na swoją rolę jak na problem tylko wyzwanie, któremu musi podołać. Warto wspomnieć, że w filmie Aviator pojawiły się jeszcze dwie słynne aktorki Jean Harlow oraz Ava Gardner (w tych rolach Gwen Stefani i Kate Beckinsale).

https://www.youtube.com/watch?v=R7jTnQHZgHw

jessica lange

Jessica Lange jako Frances Farmer w filmie Frances (1982) – o Frances Farmer pisałam przy okazji zestawienia najpiękniejszych aktorek. Zamieściłam tam również wzmiankę o filmie biograficznym, w którym główną rolę zagrała piękna Jessica Lange. Życie Farmer to idealny materiał na scenariusz filmowy jakkolwiek to nie zabrzmi. Wspaniała gwiazda, skonfliktowana z toksyczną matką, uzależniona od narkotyków, wielokrotnie skazywana na pobyt w psychiatryku i znana z wybuchów agresji. Jessica przyznała, że biografia Frances pochłonęła ją do tego stopnia, że przeczytała ją jednym tchem. W jednym z wywiadów zdradziła, że nawet będąc początkującą modelką na początku swojej kariery w latach 70 czuła, że pewnego dnia wcieli się w tę postać. To było na długo przed tym jak powstał film. Lange podobnie jak jej bohaterka porzuciła dom, by w Nowym Jorku uczyć się aktorstwa. Co interesujące, gdy tylko kariera Lange nabrała tempa, próbowała wcielić pomył w życie i przekonać Boba Fosse oraz Boba Rafelsona, by wyreżyserowali Frances z nią w roli głównej. Obaj jednak odmówili. Film powstał kilka lat później i aktorka dopięła swego współpracując już z innymi producentami. Wertowała scenariusz scena po scenie i starała się przywołać wspomnienia z własnego życia, które najsilniej korespondowały z emocjami Frances Farmer. Spotkała się także z współautorką autobiografii gwiazdy, Lois Kibbee, która dobrze znała samą Farmer. Rola nieszczęśliwej i pogubionej Frances była dla Jessicki Lange dużym ciężarem. Po latach powiedziała w wywiadzie, że już nigdy nie zagra ponownie takiej roli. Za swoją kreację aktorka otrzymała nominacje do Oscara i Złotego Globu.

https://www.youtube.com/watch?v=QJzj8dRRmbk

Robert Downey Jr. jako Charlie Chaplin w filmie Chaplin (1992) – Charlie Chaplin to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci zapisanych na kartach historii kina. Chyba każdy kojarzy te wąsy i melonik. Gwiazda Brytyjczyka lśniła najjaśniej głównie w epoce filmów niemych. Dziś produkcje z jego udziałem zaliczane są do kanonu klasyki kina lat 20, a on sam uznany jest jednym z największych komików. Znamy również historie o jego bujnym życiu erotycznym i licznych kochankach (bez śmiesznego przebrania był przystojnym, młodym mężczyzną). Niektórzy wspominają także o nieznanym większości obliczu Chaplina – zadufanym w sobie despocie. Gdy rolę Chaplina powierzono Robertowi Downey Jr. wątpliwości wyrażał sam aktor – Wiem, że nie byłem wymarzonym aktorem dla wytwórni, by zagrać tę rolę. Nie wymienię z nazwiska, ale mam przed oczami pięć lub sześć osób, które byłyby sensowniejsze niż ja. W tym samym wywiadzie dodał jednak, że jest dumny z filmu i w trakcie pracy nad nim czuł więź z Chaplinem jakby łączyło ich coś duchowego. Downey Jr. żartował, że jedyne co robił, by przygotować się do nowej roli to czytanie scenariusza i picie dużych ilości cappuccino. Prawda oczywiście była zupełnie inna. Aktor obejrzał wszystkie filmy z Chaplinem, czytał biografie, współpracował z trenerami wymowy i choreografami, by nauczyć się charakterystycznych ruchów swojej postaci. Uczył się także grać w tenisa lewą ręką jak robił to słynny gwiazdor. Robert Downey Jr. został nagrodzony za swoją rolę statuetką BAFTA  w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy.

Michelle Williams jako Marilyn Monroe w filmie Mój tydzień z Marilyn (My Week With Marilyn, 2011) – dobrze pamiętam komentarze w internecie, gdy ujawniono personalia aktorki, która wcieli się w ikonę kina i symbol seksu wszech czasów Marilyn Monroe. Michelle Williams delikatnie mówiąc nie była wymarzona do tej roli. Zarzucano, że nie jest zbyt podobna, za to mniej urodziwa i nie tak zmysłowa i kobieca jak słynna MM. W jednym z wywiadów aktorka wyznała, że miała wiele wątpliwości co do przyjęcia roli, ale nie pozwoliła,by te myśli nią zawładnęły i postanowiła je zignorować. Nie będzie tu nic odkrywczego. Michelle podobnie jak koledzy z branży oglądała produkcje z udziałem Normy Jean i czytała książki jej poświęcone. Zwróciła uwagę na ekspresję na twarzy aktorki zmieniającą się z biegiem lat oraz niższy ton głosu. Postanowiła więc iść za ciosem i po prostu naśladować. W transformacji z pewnością pomogły Michelle piękne kostiumy, blond peruki i czerwona pomadka, z której tak słynęła Marilyn Monroe. Aktorka przyznała nawet, że były momenty gdy tak bardzo zatraciła się w postaci, że odczuła na własnej skórze uwielbienie mężczyzn. Pewnego dnia wyszła ze swojej garderoby ucharakteryzowana na blond gwiazdę. Wzrok mężczyzn stojących niedaleko mówił wszystko. Marilyn kochała kamerę, a jeszcze bardziej kochała być adorowaną i musiało jej to sprawiać ogromną przyjemność. Wtedy 31-letnia Williams przyznała, że dotarło do niej kim tak naprawdę była Marilyn i dlaczego stała się obiektem westchnień tak wielu. Michelle Williams za rolę MM otrzymała Złoty Glob.

James Franco jako James Dean w filmie James Dean – buntownik? (James Dean, 2001) – życie Jamesa Deana było intensywne i krótkie, a jego żywot i prężnie rozwijającą się karierę przerwał tragiczny wypadek samochodowy. W chwili śmierci miał zaledwie 24 lata. Hollywood nie zapomniało o swoim złotym dziecku, a James Dean do dziś uchodzi za jednego z najprzystojniejszych aktorów wszech czasów. Po latach stał się ikoną. Podziwiano jego buntowniczą naturę a także odwagę w wyrażaniu siebie. Aktorowi przypisuje się biseksualizm lub homoseksualizm, znany był ze spontanicznych, porywczych zachowań. O jego wpływie na popkulturę świadczą też liczne utwory, w których jest wspominany. Jego nazwisko pojawia się choćby w Vogue Madonny, Blue Jeans Lany del Rey czy w filmie Pulp Fiction. W 2001 roku w postać młodego aktora wcielił się inny młody i początkujący wówczas aktor James Franco. Przystojny Amerykanin dla swojej roli zaczął nie tylko palić dwie paczki papierosów dziennie, ale i ufarbował swoje ciemne włosy na blond. By być wiarygodniejszym w swojej roli uczył się gry na gitarze i bongosach oraz jazdy na motorze. Został uhonorowany Złotym Globem w kategorii najlepszy aktor w miniserialu lub filmie telewizyjnym.

Inne wpisy

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *