Absolutni rekordziści w ilości zawartych małżeństw.

Dziś zapraszam do lektury dłuższego zestawienia, w którym poznacie kulisy małżeństw Złotej Ery Hollywood. W biografii aktorów znanych i popularnych w minionym stuleciu przeczytamy o wielu ślubach i rozwodach. Tak się składa, że już taki jest urok Fabryki Snów. Małżeństwa zawierane były po krótkiej znajomości, często pod wpływem impulsu. Niektórzy rozwodzili się po kilku dniach. Rekordzistka ma na koncie dziewięciu mężów, a ja pozwoliłam sobie wspomnieć o aktorach i aktorkach, którzy mieli za sobą przynajmniej pięć małżeństw. Zdaję sobie sprawę, że nie wspominam tu o wielu znanych postaciach, ale wybrałam do nowego zestawienia ciekawe biografie. Czasem życie pisało swój własny scenariusz, a małżonków nie rozdzielał jedynie rozwód, ale też często tragiczny wypadek, przemoc domowa, zuchwała kradzież, a nawet morderstwo. Poznajcie aktorów, którzy miłość i uczciwość małżeńską ślubowali więcej niż kilka razy w życiu.

5 małżeństw

Cary Grant (tak naprawdę Archibald Alexander Leach) – Bożyszcze wielu kobiet, amant w idealnie skrojonym garniturze. Na zawsze będzie już kojarzony z nienaganną dykcją, brytyjskim akcentem i silnym „elvisowskim” podbródkiem. Cary Grant urodził się w Bristolu w Wielkiej Brytanii i był niekwestionowaną gwiazdą Hollywood. Złamał też wiele niewieścich serc, a sam do ożenku stanął 5 razy. Jego filmografia zawiera takie filmy jak Blond Wenus, Nie jestem aniołem, Filadelfijska opowieść, Podejrzenie, Arszenik i stare koronki, Osławiona, Złodziej w hotelu, Północ – północny zachód oraz Szarada.

Pierwszą żoną aktora była Virginia Cherrill. Po roku małżeństwo rozpadło się (okres 1934-1935). Ponoć Virginia nie mogła znieść perfekcyjnego męża, który kontrolował ją i na każdym kroku urządzał sceny zazdrości. Po siedmiu latach stanu kawalerskiego Cary Grant ożenił się ponownie tym razem z Barbarą Hutton. Barbara była jedną z najbogatszych kobiet świata dzięki otrzymaniu fortuny po dziadku . Rozwód nastąpił jednak już 3 lata później.

Po czterech latach od rozstania, trzecią żoną aktora została Betsy Drake, z którą pracował na planie filmowym (ślub odbył się w Boże Narodzenie 1949 roku). Okazało się, że to małżeństwo przetrwało do 1962 roku i było najdłuższym związkiem małżeńskim Cary’ego Granta. Czwarty raz gwiazdor ożenił się z o wiele młodszą Dyan Cannon. Aktorowi urodziło się wtedy jedyne dziecko – córka Jennifer. Dla niej brytyjski aktor wycofał się z życia publicznego i przeszedł na aktorską emeryturę.

I znów małżeństwo z Dyan przetrwało jedynie 3 lata. Grant został ojcem w wieku 62 lat. Na zdjęciu poniżej widać już siwe włosy aktora i liczne zmarszczki na twarzy. Jennifer była oczkiem w głowie Cary’ego, a on sam niejednokrotnie żartował, że córeczka jest jego najlepszą produkcją w życiu. Po raz ostatni Cary Grant ożenił się mając 77 lat. Jego wybranką została znacznie od niego młodsza Barbara Harris. Małżeństwo trwało 5 lat do śmierci Granta w 1986 roku. Aktor odszedł w wieku 82 lat.

Cary Grant i Dyan Cannon z małą Jennifer

Clark Gable (William Clark Gable) – Uważany za jednego z najprzystojniejszych aktorów swojego pokolenia, szarmancki dżentelmen z charakterystycznym wąsikiem. Znany głównie z filmów Wolne dusze, W twoich ramionach, Ich noce, Bunt na Bounty, Przeminęło z wiatrem, Handlarze, Zdrada, Skłóceni z życiem.

Na ślubnym kobiercu stanął po raz pierwszy w 1924 roku poślubiając Josephine Dillon. Gable był uczniem Josephine, która w owym czasie prowadziła szkołę teatralną. Kobiecie przypisuje się skłonności homoseksualne i biseksualne, uważano więc że związek między nią, a aktorem był czysto platoniczny. Historia nie skończyła się zbyt dobrze. Gable romansował będąc jeszcze mężem Dillon. Początkowo żona nie chciała zgodzić się na rozwód lecz później zmieniła zdanie. Ostatecznie wytwórnia filmowa MGM (Metro-Goldwyn-Mayer), której Clark Gable był gwiazdą, zgodziła się na comiesięczny przekaz 200 dolarów na konto Josephine, która zagroziła że sprzeda plotkarskim gazetom szczegóły dotyczące małżeństwa z aktorem. Oficjalnie rozwód nastąpił po 6 latach w 1930 roku.

Drugą żoną Gable’a była Maria „Ria” Franklin. Wdowa z ogromną fortuną odziedziczoną po zmarłym mężu. W czasie ich związku aktor romansował z innymi kobietami i unikał ożenku więc Maria zagroziła, że (a jakże) opowie o wszystkim prasie. Małżeństwo trwało całe 8 lat. Aktor nie chciał już dłużej czekać z rozwodem tym bardziej, że właśnie otrzymał sporą zaliczkę za swoją rolę życia w Przeminęło z wiatrem. Już wtedy wdał się w płomienny romans z aktorką Carole Lombard i postanowił obwieścić to światu. Piękna Carole niedługo potem została żoną aktora. Małżonkowie od chwili wspólnej konferencji prasowej żyli na świeczniku. Prasa okrzyknęła ich nawet mianem pary stulecia.

Ta historia ma jednak bardzo nieszczęśliwy finał. Gdy wybuchła II wojna światowa małżeństwo spędzało z sobą coraz mniej czasu pracując przy różnych projektach często w oddalonych od siebie miejscach. Gdy Gable czekał w specjalnie udekorowanym domu na żonę, przedstawiciel MGM przyniósł mu tragiczne wieści. Nikt nie ocalał z katastrofy samolotu, którym wracała Carole. Clark Gable stracił nie tylko żonę, ale teściową i dobrego kolegę. Wykupił dla nich miejsca na cmentarzu i zorganizował pogrzeb, a także ustalił miejsce pochówku dla siebie obok małżonki. Carole zginęła po 3 latach wspólnego małżeństwa. Ponoć aktor nie był już nigdy więcej tak szczęśliwy jak przy niej.

Żałoba trwała siedem lat. Po tym czasie aktor postanowił kolejny raz się ożenić. Jego małżonką została była modelka Sylvia Ashley. Jednak tu od początku się nie układało. Sylvia nie przepadała za sposobem w jaki jej mąż spędza czas wolny, kompletnie nie potrafiła gotować, za to bardzo lubiła towarzystwo wyższych sfer i wystawne przyjęcia. Jej bliski kuzyn przepuszczał tysiące dolarów na różne uciechy i rozrywki. Czarę goryczy przelała kolacja urodzinowa z okazji 50 urodzin Clarka. Sylvia nie dopilnowała kucharza i podano dania, które mogły zaszkodzić gościom, a wówczas Gable gościł swoich bliskich przyjaciół. Resztę wieczoru spędził sam zamykając się w swoim pokoju. Rozwód wisiał w powietrzu i tak po 3 latach razem para rozwiodła się (ku niezadowoleniu Sylvii).

Po kilku romansach Clark Gable zakochał się w Kathleen Spreckles, którą poznał już w połowie lat 40 i właśnie odnowił znajomość. Mimo, że kobieta miała już dzieci z poprzedniego związku dobrze im się żyło razem. Clark lubił dzieci Kay, para spędzała razem czas dzieląc wspólne zainteresowania. W 1955 roku odbył się ślub, a nowożeńcy spodziewali się pierwszego dziecka aktora. Niestety nagle nastąpiły powikłania i Kathleen zapadła w śpiączkę tracąc dziecko. Aktor wycofał się z grania w filmach, by pomóc wrócić żonie do pełni sił. Po kilku latach Kay znów spodziewała się dziecka i tym razem szczęśliwy aktor obiecał sobie, że zagra w ostatnim filmie i poświęci się rodzinie. Niestety życie pisze własne scenariusze. Clark Gable zmarł na zawał serca w wieku 59 lat przed narodzinami długo wyczekiwanego syna. John Clark urodził się po jego odejściu, a Kathleen już nigdy nie wyszła za mąż i zachowała nazwisko Gable po mężu. Ciało aktora zostało pochowane zgodnie z jego wolą obok trzeciej tragicznie zmarłej żony Carole Lombard.

Clark Gable i Carole Lombard

Joan Collins  – Widzowie kojarzyć ją mogą przede wszystkim z roli Alexis w serialu Dynastia, choć jej filmografia jest o wiele bogatsza (m.in. Noce Dekamerona, Ziemia faraonów, Wyspa w słońcu, Podstęp, Zemsta, Sędzia, Flinstonowie: Niech żyje Rock Vegas!. Ostatnim jak dotąd filmem z udziałem aktorki jest Unforgettable z 2017 roku.

Pierwszego męża poznała w wieku zaledwie 17 lat. Małżeństwo zostało zawarte w 1952 roku z irlandzkim aktorem Maxwellem Reed. Po wielu latach aktorka powiedziała, że mąż próbował sprzedać ją arabskiemu szejkowi za 10 tysięcy funtów brytyjskich. W 2014 roku wyznała również, że Reed zgwałcił ją gdy była jeszcze panną. Zgodziła się wyjść za niego za mąż myśląc, że i tak nikt już jej nie zechce po tym jak utraciła dziewictwo. Nie dowiemy się co na to wszystko powiedziałby Maxwell, gdyż aktor zmarł na raka już w 1974 roku. Małżeństwo Collins i Reeda trwało 4 lata i zakończyło się rozwodem.

Po siedmiu latach stanu wolnego Joan Collins wyszła ponownie za mąż za Anthony’ego Newley. Urodziła mu dwoje dzieci – córkę Tarę i syna Alexandra Anthony’ego nazywanego też Sashą. Tutaj również nie obyło się bez skandalu. Sasha wyznał magazynowi The Sunday Times, że jego ojciec był pedofilem. Joan stanowczo zaprzeczyła twierdząc, że nigdy nie widziała u męża niestosownego zachowania wobec dzieci. Broniła dobrego imienia męża przed oskarżeniami. Podobnie zareagowała Tara. Małżeństwo Joan i Anthony’ego trwało do 1971 roku.

W latach 70 wyszła za mąż po raz trzeci. Tym razem wybrankiem okazał się być amerykański producent Ronald S.Kass, któremu Joan urodziła córkę Katyanę. Małżeństwem byli przez 12 lat i rozwiedli się w 1984 roku. Pozostali jednak przyjaciółmi, a Joan wspierała go w walce z nowotworem. Ostatecznie była przy nim także gdy umierał na raka w 1986 roku. Ronald w chwili śmierci miał 51 lat.

Joan Collins była również przez trzy lata żoną szwedzkiego piosenkarza Petera Holma. Gdy w małżeństwie przestało się układać, aktorka wniosła o stwierdzenie nieważności zawarcia związku małżeńskiego. Małżonkowie odbyli długą batalię w sądzie o podział majątku i rozwiedli się w 1987 roku.

Aktorka po raz ostatni stanęła na ślubnym kobiercu dopiero w 2002 roku mając wówczas 69 lat. Jej piątym mężem został menedżer teatralny znacznie od niej młodszy Percy Gibson, z którym Joan pozostaje w związku małżeńskim do dziś. Percy ma 53 lata, a Joan 85.

Joan Collins i Maxwell Reed

6 małżeństw

Hedy Lamarr – Urodzona jako Hedwig Eva Maria Kiesler – była austriacką (czasy Austro-Węgier) aktorką odnoszącą sukcesy w Hollywood. Niezwykle piękna i elegancko ubrana. Mężczyźni nie potrafili jej się oprzeć. Kiedyś wyznała, że każdy z jej sześciu mężów poślubił ją z innego powodu. Znana z ról w filmach Kufry pana O.F., Algier, Gorączka nafty, Ekstaza, Konspiratorzy, The Strange Woman, Szpieg z przypadku, Samson i Dalila, Historia ludzkości, Instant karma.

Hedy Lamarr była nie tylko aktorką, ale także wynalazczynią, co w jej biografii należy podkreślić. Z początku zajmowała się odkryciami uważanymi przez wielu za nieistotne. Opracowała na przykład pastylkę musującą tworzącą napój podobny do Coca-Coli. Historia jest długa i jeśli macie ochotę zgłębić temat zachęcam do sięgnięcia po inne źródła, ale Lamarr znacznie przyczyniła się do powstania technologii, którą dziś wykorzystuje się w bezprzewodowym internecie, GPS-ie i telefonach komórkowych. W 1997 roku aktorka otrzymała nagrodę amerykańskich wynalazców za zasługi dla rozwoju elektroniki. I jak tu nie być pod wrażeniem?

Tematem tego wpisu są jednak małżeństwa i rozwody aktorów, a Hedy Lamarr stawała na ślubnym kobiercu sześć razy .

W 1933 roku wyszła za mąż po raz pierwszy. Był nim biznesmen, jeden z najbogatszych Austriaków Fritz Mandl. Sympatyzował on z Hitlerem, miał faszystowskie poglądy, w swoim domu przyjmował na kolacji nazistów. Był tak zazdrosny o piękną żonę, że próbował wykupić wszystkie dostępne kopie jej filmu Ekstaza (jak na owe czasy były tam bardzo odważne sceny, Hedy ukazała w całości swój nagi biust). Tuż po ślubie Mandl zakazał żonie grania w filmach. Uwięziona w klatce kobieta miała serdecznie dość faszystowskich poglądów męża i jego zaborczości, toteż rozwiodła się z nim w 1937 roku.

Niedługo, bo dwa lata później wyszła za mąż ponownie, ale tym razem małżeństwo przetrwało tylko trzy lata. Drugim mężem Hedy był Gene Markey – amerykański producent, aktor i scenarzysta o 21 lat od niej starszy. Para miała adoptowanego syna Jamesa Lamarr Markey’a, ale gdy chłopiec podrósł, Hedy nagle zerwała z dzieckiem kontakt. Jest to dziwne o tyle, że po rozwodzie starała się aby syn trafił pod jej opiekę. Posłała go do szkoły z internatem. Listy nastolatka pozostawały bez odpowiedzi matki, która nie chciała się z nim spotkać. W późniejszych latach już po śmierci Lamarr  światło dzienne ujrzał akt urodzenia Jamesa. Spekulowano, że był biologicznym synem Hedy z nieprawego łoża, co aktorka przez wiele lat próbowała ukryć.

Trzecim mężem gwiazdy był John Loder, któremu powiedziała „tak” w 1943 roku po kilku tygodniach randkowania. John był brytyjskim aktorem, któremu Hedy urodziła dwoje dzieci.

W 1951 roku Hedy Lamar wyszła za Teddy Stauffera, którego poznała w jego klubie nocnym w Acapulco. Małżeństwem byli tylko jeden rok. Po tak krótkim czasie aktorka powiedziała prasie, że ślub był pomyłką, a mąż kilka razy ją uderzył. Wspomniała też o jednej z kłótni w trakcie której rzucił Hedy o ścianę. W sądzie wyznała, że próżno było czekać na miłe słowa od męża, był uprzejmy tylko w kontaktach biznesowych.

Kolejny rozwód nie zraził jej do mężczyzn (wszak opisywano też nie tylko jej małżeństwa, ale także licznych kochanków, a Hedy uwielbiała zainteresowanie płci męskiej). Piątego męża Howarda Lee poślubiła w 1953 roku, a więc tylko rok po poprzednim rozwodzie. Lee był potentatem naftowym. Jego żona mogła liczyć na wsparcie finansowe w filmowych projektach kiedy na poważnie zapragnęła zająć się produkcją. Lamarr przyznała w wywiadach, że mąż miał mnóstwo pieniędzy i z każdym rokiem starali się mieć ich jeszcze więcej. Po siedmiu latach razem postanowili się rozwieść. W sądzie odbyli długą batalię o podział majątku. Lee ożenił się później z inną wielką gwiazdą kina Gene Tierney, z którą pozostał w związku małżeńskim 20 lat do jego śmierci.

Ostatnim, szóstym mężem 49 letniej wówczas aktorki został Lewis J. Boies. Był to prawnik, który…brał udział w rozprawie rozwodowej Lamarr. Małżeństwem byli tylko dwa lata. Rozwiedli się w 1965 roku. Hedy już nigdy potem nie wyszła za mąż. Zmarła w 2000 roku w wieku 85 lat. Swój majątek rozdzieliła między dzieci, wykluczyła z testamentu jedynie Jamesa.

Hedy Lamarr i John Loder

7 małżeństw

Richard Pryor – Znany komik był w życiu prywatnym zupełnie innym człowiekiem. Wielu ludzi mylnie zakłada, że komicy są ciągle uśmiechnięci i nieustannie dowcipkują. Ich życie często nie układa się tak jakby sobie tego życzyli (wspomnijmy chociażby samobójstwo Robina Williamsa). Widzowie znają Pryora z takich filmów jak Zajęte ciało, Sobotnia noc, Myjnia samochodowa, Błyskawicznie, Wielka wyprawa muppetów, Zabawka, Miliony Brewstera, Nic nie widziałem, nic nie słyszałem, Zagubiona Autostrada z 1997 roku (to był ostatni film z jego udziałem). Poza tym jak ryba w wodzie czuł się na scenie kabaretowej i rozbawiał publikę w czasie stand upów i swojego programu The Richard Pryor Show.

Mówi się, że jego porywczość i kłopoty z kobietami mają swoje podłoże w ciężkim dzieciństwie. Richard Pryor był synem prostytutki, a jego ojcem był alfons LeRoy Pryor, który nie stronił od przemocy. Przez wiele lat swojego dzieciństwa Pryor dorastał w burdelu, w którym pracowała jego matka Gertrude. W czasie gdy rodzicielka znikała na dłużej z życia syna, opiekę nad nim sprawowała babka Marie, która prowadziła cały biznes.

Pierwsze małżeństwo zawarł z Patricią Price w 1960 roku, ale para rozwiodła się już rok później. Drugą żoną aktora została w 1968 roku Shelley R. Bonis, ale również to małżeństwo trwało tylko 12 miesięcy. Sytuacja znów miała miejsce kiedy Pryor poznał Deborę McGuire. Z nią również pozostawał w związku małżeńskim tylko przez rok od 1977 do 1978.

Na dłużej była z Richardem żona nr 3 czyli Jennifer Lee. Ich pierwsze małżeństwo trwało od 1979 do 1982 roku. Aktor poznał Jennifer gdy zatrudnił ją do dekorowania posiadłości. Lee przeprowadziła się do Los Angeles gdyż marzyła o zostaniu aktorką, występowała nawet w kilku filmach klasy B i utrzymywała, że miała niegdyś romans z Warrenem Beatty i Romanem Polańskim.

Po rozwodzie z Jennifer aktor ożenił się na krótko (znów na rok) z Flynn Belaine. Była jego żoną od 1986 roku. Po tym jak Flynn urodziła aktorowi syna Stevena para postanowiła pobrać się po raz drugi. Ślub miał miejsce w 1990 roku, ale już rok później szóste małżeństwo aktora się rozpadło.

Siódmą żoną aktora była jego eksmałżonka Jennifer Lee. Para wróciła do siebie w 2001 roku i trwała przy swoim boku do śmierci Pryora w 2005.

Wszystkie żony Richarda Pryora (z wyjątkiem Belaine) oskarżały go o przemoc domową. W trakcie dochodzenia okazało się, że aktor ma też bardzo poważne problemy z uzależnieniem od narkotyków i alkoholu (głównie przez to jego kariera załamała się, a on tracił kolejne role). Aktor pewnego dnia nawet podpalił sam siebie i przez 6 tygodni pozostawał w szpitalu. Deborah McGuire oskarżyła komika o ostrzelanie jej samochodu, ale ostatecznie zarzuty wycofała. Jennfer Lee twierdziła zaś, że małżonek bił ją i dusił i po ich drugim ślubie postanowiła, że nie będzie z nim żyć pod jednym dachem. Z siedmiu małżeństw aktor doczekał się ostatecznie siedmiorga dzieci. Kilka lat temu światło dzienne ujrzała też wieść o tym, że Richard Pryor i Marlon Brando byli w latach 70 kochankami. Te rewelacje potwierdził Quincy Jones i jedna z byłych żon aktora.

Richard Pryor zmarł w 2005 roku w wieku 65 lat na atak serca (był to jego trzeci zawał).

Richard Pryor i Deborah McGuire

8 małżeństw

Mickey Rooney (właściwie Joseph Yule Jr.) – To prawdziwy rekordzista wśród aktorów jeśli mowa o żonach. Aktor żenił się aż 8 razy! Patrząc na jego zdjęcie widzimy chłopaczka z sąsiedztwa o szerokim uśmiechu. Nie był zabójczo przystojny, ale był jedną z wielkich gwiazd Hollywood. Mickey przyciągał kobiety jak magnez. Grał m.in. w filmach Świat się zmienia, Wielka szansa, Bohaterowie morza, Miasto chłopców, Zwariowana dziewczyna, Błyskawica, Śniadanie u Tiffany’ego, Zasadzka w zatoce. Ostatnim filmem, w którym się pojawił jest remake horroru Dr. Jekyll i pan Hyde mający premierę w 2017 roku, a więc trzy lata po jego śmierci.

Już w 1942 roku jego pierwszą żoną została znana i piękna aktorka Ava Gardner. Rooney nie był jej wierny toteż małżeństwo rozpadło się już rok po ślubie.

W 1944 roku aktor wstąpił do armii i przebywał w Alabamie. Tam poznał i poślubił swoją drugą żonę Betty Jane Phillips. Małżeństwo doczekało się dwóch synów. Po zakończeniu II Wojny Światowej aktor powrócił z Europy do Stanów. Małżeństwo nie przetrwało jednak tej długiej rozłąki i Betty i Mickey postanowili się rozwieść po 5 wspólnych latach.

Trzecią żoną Mickey była kolejna aktorka Martha Vickers. W małżeństwie szybko przestało się układać i już w 1951 roku po trzech wspólnych latach para zdecydowała się na rozwód. Martha urodziła aktorowi syna.

Rooney nie stronił od aktorek i na czwartą żonę wybrał Elaine Mahnken. Z tego związku Rooney miał kolejnego syna, któremu rodzice dali na imię Jimmy. Elaine i Mickey byli małżeństwem przez 6 lat, ale i ono rozpadło się, a rozwód nastąpił w 1958 roku.

Jeszcze w tym samym roku, w którym rozwiódł się z czwartą żoną, poślubił kolejną aktorkę Barbarę Ann Thomason znaną w branży jako Carolyn Mitchell. Małżeństwo było razem przez 8 lat i doczekało się czwórki dzieci: Kelly Ann, Kerry, Michaela Joseph oraz Kimmy Sue. W 1955 roku żona aktora miała mieć romans z kolegą z planu Milošem Miloševićem. Rok później ich ciała zostały znalezione w domu Mickey Rooneya w Los Angeles. Stwierdzono, że Miloš zastrzelił najpierw Barbarę, a później siebie. Miał tego dokonać strzelając z rewolweru Rooneya znajdującego się w rezydencji. To był duży cios dla aktora. Prawdopodobnie kierowany silnymi emocjami, owdowiały Mickey ożenił się niedługo potem z najlepszą przyjaciółką swojej zmarłej żony. Małżeństwo z Marge Lane było pomyłką, trwało całe 100 dni i zakończyło się szybkim rozwodem.

Siódmą żoną amerykańskiego aktora została Carolyn Hockett. Carolyn była samotną matką pracującą jako sekretarka. Rooney adoptował jej syna, a także został ojcem ich wspólnej córki Jonelle. Po sześciu wspólnych latach i to małżeństwo się rozpadło.

Ostatnią, ósmą żoną gwiazdora była Jan Chamberlin. Aktor poślubił ją w 1978 roku. Rooney poznał Jan w trakcie przyjęcia kiedy jeszcze był mężem Carolyn. Chamberlin jest wokalistką i nauczycielką muzyki. Ten związek małżeński był najdłuższym ze wszystkim małżeństw zawartych przez Mickey Rooneya. W 2013 roku para ogłosiła separację. Po śmierci męża w 2014 roku Jan przyznała, że nie widziała małżonka od niemal roku, a o jego odejściu dowiedziała się z internetu. Mickey Rooney odszedł w wieku 93 lat.

Mickey Rooney i Ava Gardner

Elizabeth Taylor – Znana aktorka, uważana za jedną z najpiękniejszych gwiazd Hollywood. Najsłynniejsze tytuły z jej udziałem to m.in. Lassie wróć, Cynthia, Ojciec panny młodej, Ivanhoe, Olbrzym, Kotka na gorącym, blaszanym dachu, Kleopatra, Kto się boi Virginii Woolf?, Środa popielcowa, Błękitny ptak, Flinstonowie. W ostatnich latach życia odeszła od aktorstwa i wiodła spokojne życie z dala od mediów. W życiu prywatnym aktorka była zamężna osiem razy, w tym dwa razy z tym samym mężczyzną.

Pierwszym mężem Elizabeth był Conrad Hilton Jr. Był to dziedzic fortuny Hiltonów (właścicieli sieci hoteli). Taylor w dniu ślubu miała zaledwie 18 lat, a Hilton był playboyem i hazardzistą. Ich małżeństwo było bardzo burzliwe i krótkie. Trwało zaledwie rok. Aktorka przyznała po latach, że była przez męża bita i znęcał się nad nią psychicznie.

W 1952 roku wyszła za angielskiego aktora Michaela Wildinga (widzowie pamiętają jego role choćby w Pod znakiem Koziorożca i Tremie Hitchcocka). Elizabeth urodziła mu dwóch synów: Michaela Jr. oraz Christophera. Para rozwiodła się w 1957 roku, ale oboje pozostali przyjaciółmi.

Jedynym mężem, z którym Elizabeth Taylor się nie rozwiodła był trzeci małżonek Mike Todd. Mike był producentem filmowym i ojcem ich córki Lizy. Taylor wyznała, że Mike był miłością jej życia i z nim była najszczęśliwsza. Niestety ich wspólne szczęście trwało tylko rok. W 1958 roku mąż zginął w katastrofie swojego samolotu lecąc nad Nowym Meksykiem. Ironicznie samolot nosił nazwę „The Lucky Liz” (Liz, która przynosi szczęście). Aktorka była zdruzgotana.

Już rok później w 1959 roku Elizabeth Taylor powiedziała „tak” po raz kolejny. Wyszła za Eddiego Fishera w Las Vegas. Warto dodać, że Eddie był drużbą na ślubie Elizabeth i Mike’a i zarazem jego najlepszym przyjacielem. Wdał się w romans z aktorką kiedy ta była w żałobie. Pikanterii dodawał fakt, że Eddie był wówczas mężem innej znanej gwiazdy Debbie Reynolds. Nie umknęło uwadze, że Debbie i Elizabeth się „przyjaźniły”. Afera wstrząsnęła Hollywood, a brukowce miały o czym pisać. Czy było warto? Małżeństwo przetrwało tylko 5 lat.

Piątym mężem Taylor został walijski aktor Richard Burton. Poznali się na planie filmu Kleopatra i zaiskrzyło. Burton adoptował córkę Elizabeth Lizę, a także Marię, sierotę, którą planowała adoptować aktorka jeszcze będąc w związku z Eddiem (trwał proces adopcyjny). Rozwiedli się w 1974 roku. Taylor wyznała, że jeśli ona i Richard kiedykolwiek się rozwiodą już nigdy nie pokocha nikogo innego. To faktycznie było najdłużej trwające małżeństwo aktorki – ona i Richard byli razem 10 lat. Zaskoczeniem było to, że rok po rozwodzie pobrali się raz jeszcze. Uroczystość miała miejsce w Botswanie. Mniej niż rok później postanowili rozstać się na dobre. W ten sposób Richard Burton stał się mężem numer 5 i 6.
Siódmym mężem Elizabeth Taylor był John Warner – sekretarz Marynarki Wojennej w gabinecie prezydenta Richarda Nixona, a później polityk Partii Republikańskiej. Para pobrała się w 1976 roku. Taylor zaangażowała się w kampanię Warnera, a on sam został senatorem stanu Virginia. Elizabeth i John rozwiedli się po 6 latach małżeństwa w 1982 roku.

Ostatnim ósmym mężem aktorki był Larry Fortensky, za którego wyszła w 1991 roku. Ich ślub odbył się na ranczu Neverland należącym do Michaela Jacksona. Poznali się na terapii w ośrodku Betty Ford Center gdzie oboje się leczyli – ona z uzależnienia od leków, on alkoholu. Był od niej 20 lat młodszy. Powiedziała o swoim młodszym mężu Tym razem to na zawsze po czym rozwiodła się w 1996 roku po pięciu latach małżeństwa.

Fortensky wyznał, że jego była żona płaciła mu miesięcznie 1000 dolarów i robiła to aż do śmierci. Twierdziła, że przyda mu się trochę pomocy. Larry dodał też że nigdy nie prosił po rozwodzie o pieniądze. Okazało się, że to siostra byłego męża – Donna szepnęła Elizabeth o słabej kondycji finansowej brata. Do końca dni życia on i Liz utrzymywali dobre stosunki i rozmawiali przez telefon dwa razy w miesiącu. O jej śmierci dowiedział się z telewizji. Oboje żartowali kilka dni wcześniej, że Elizabeth przeżyje Larry’ego. Stan aktorki pogorszył się jednak z dnia na dzień. Zmarła w 2011 roku w wieku 79 lat.

Elizabeth Taylor i Michael Wilding

 

Lana Turner (właściwie Julia Jean Mildred Frances Turner) – Inspiruje do dziś. Wokalistka Lana del Rey zaczerpnęła od niej swój pseudonim. Wielka gwiazda Hollywood, piękna blondynka o sarnich oczach. Lśniła m.in. w filmach Marco Polo, Doktor Jekyll i pan Hyde, Listonosz zawsze dzwoni dwa razy, Ulica zielonego delfina, Trzej muszkieterowie, Wesoła wdowa, Zdrada, Morski pościg, Sześcian. W życiu osobistym była nieszczęśliwa. Wybierała niewłaściwych mężczyzn i podejmowała złe decyzje. Za mąż wychodziła 8 razy (w tym dwa razy za tego samego mężczyznę). Błędy młodości niczego jej nie uczyły, a kolejne małżeństwa odbijały się na jej zdrowiu psychicznym i fizycznym (miała za sobą próbę samobójczą poprzez podcięcie żył).

Z pierwszym mężem Artie Shaw nie znała się za dobrze. Pewnej nocy 1939 roku poleciała z nim do Las Vegas i wzięła szybki ślub. Małżeństwo przetrwało jedynie 4 miesiące i 11 dni. Szybko okazało się, że Artie – dwukrotny rozwodnik i młodziutka Lana nie potrafili znaleźć wspólnego języka. Tuż po ślubie Lana wysłała swojej matce telegram, w którym powiadomiła o zmianie stanu cywilnego i podała imię pana młodego. Para bezustannie się kłóciła. W trakcie procedury rozwodowej Turner odkryła, że spodziewa się dziecka, ale Artie nie uwierzył w swoje ojcostwo. Nie powstrzymywał dziewczyny, gdy ta postanowiła usunąć ciążę. Po rozwodzie były mąż nazwał ją głupią dziewuchą, aktorka określała go mianem zbyt poważnego i gburowatego.

Drugim mężem Lany Turner był Joseph Stephen Crane. Młodzi pobrali się w 1942 roku, ale już rok później małżeństwo anulowano. Crane nie dopilnował wszystkich formalności związanych z rozwodem z pierwszą żoną. Rozczarowana Lana nie chciała słyszeć o powrocie do mężczyzny. Odkryła jednak, że spodziewa się jego dziecka więc postanowiła mu dać jeszcze jedną szansę. Urodziła córkę Cheryl (jedyne dziecko). Para pobrała się ponownie w 1943 roku. Jednak znów okazało się, że małżonkowie nie mogli dojść do porozumienia w wielu sprawach. Lana rozwiodła się z Cranem już w 1944 roku. Pozostali jednak w koleżeńskich stosunkach ze względu na dobro córki.

Kolejny raz Lana Turner powiedziała „tak” Henry’emu J. Topping. Było to w 1948 roku. Topping oświadczył się aktorce w klubie 21 wrzucając pierścionek zaręczynowy do jej kieliszka martini. Ich miodowy miesiąc trwał aż 5 miesięcy. Mężczyzna był milionerem i początkowo zasypywał swoją żonę kosztownymi prezentami, ale jego fortuna szybko zaczęła topnieć ze względu na kilka złych decyzji biznesowych i słabość do hazardu. W międzyczasie Lana zaszła w ciążę lecz poroniła. Gwiazda szybko zdała sobie sprawę, że nie stać jej na utrzymywanie byłego milionera i rozwiodła się z nim w 1952 roku po 4 latach małżeństwa.

Czwartym (a właściwie piątym na wgląd dwóch małżeństw z Cranem) mężem Lany został Lex Barker. Zaczęli się spotykać już kilka miesięcy po rozwodzie aktorki. Pobrali się w 1953 roku w słonecznych Włoszech podczas wspólnej podróży po Europie. Beztroskie dni nie trwały długo. W tym czasie Lana poroniła kolejną ciążę, a córka Cheryl oskarżyła ojczyma o molestowanie seksualne. Dziewczyna zwierzyła się wtedy swojej babci. Gdy tylko Lana dowiedziała się jaki dramat przeżywała jej córka, wyrzuciła męża z domu. Barker od samego początku twierdził, że to kłamstwo. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1957 roku. Na śmierć byłego męża w 1973 roku gwiazda miała zareagować słowami zmarł nie wystarczająco szybko.

Kolejny ślub Lany Turner odbył się w 1960 roku. Aktorka wyszła za Freda May. Nawet Crane wyznał kiedyś, że Fred i jego była żona za sobą przepadali. Fred kochał ją za to jaką osobą była, nie za urodę i sławę. Nie wiedzieć czemu Lana odeszła od męża już dwa lata później, lecz przyjaźniła się z nim do końca jego dni. Odszedł w 1964 roku.

W 1965 roku ostatnim mężem Lany został Robert Eaton. Był od niej 10 lat młodszy. Tutaj ponownie wtrącił się Joseph Crane twierdząc, że Robert jest fałszywy i nie warto mu ufać. Lana nie uwierzyła mu, ale kiedy wróciła z zagranicy z planu filmowego nakryła męża w sypialni z inną kobietą. Rozwiedli się w 1972 roku. Były mąż okazał się złodziejem i oszustem. Ukradł Lanie pieniądze i kosztowną biżuterię. Dopiero po ostatnim rozwodzie dotarło do niej, że małżeństwa z kolejnymi mężczyznami nie mają sensu,a przynoszą jedynie ból i cierpienie.

Lana znana była nie tylko ze swoich ról, ale także z licznych romansów. Niestety w końcu lat 50 źle ulokowała uczucia. Związała się z byłym gangsterem Johnny’m Stompanato. W 1957 roku Lana Turner i  Sean Connery pracowali w Wielkiej Brytanii nad filmem Inne miejsce. Zazdrosny Johnny wtargnął na plan grożąc aktorowi bronią. Przyszły ekranowy James Bond powalił Stompanato ciosem w szczękę, a napastnika deportowano do Stanów.

Niestety to nie był koniec. Pewnego dnia Lana i John tam mocno się pokłócili, że obudzili córkę gwiazdy Cheryl. Stompanato wrzeszczał, że potnie twarz aktorki, by żaden mężczyzna już na nią nie spojrzał. Groził, że zabije ją i całą jej rodzinę. Przerażona Cheryl instyktownie zabrała z kuchni nóż. Kiedy furiat wybiegł z pokoju, nadział się na ostrze. Nie przeżył. Nastolatka spędziła noc w celi, później wysłano ją na trzy tygodnie do zakładu poprawczego dla nieletnich. Sędzia uwierzył w wersję wydarzeń Cheryl i Lany i uznał czyn za akt obrony koniecznej. Istnieją hipotezy, że Cheryl była zakochana w Johnny’m,a zazdrosna matka zabiła kochanka z wściekłości i kazała wziąć córce winę na siebie wiedząc, że nie otrzyma ona surowej kary.

Jak było naprawdę pewnie się nie dowiemy. Po tej sprawie Cheryl zerwała kontakt z matką i poprosiła, aby opiekę nad nią sprawowała babcia. Lana Turner zmarła w 1995 roku mając 74 lata. Od dłuższego czasu zmagała się z rakiem gardła. Najwięcej w spadku po gwieździe otrzymała gosposia Carmen Lopez Cruz, która opiekowała się Laną i była przy niej do końca jej dni.

Lana Turner i Lex Barker

9 małżeństw

Zsa Zsa Gabor – Absolutną rekordzistką nie tylko wśród aktorek, ale Hollywood w ogóle jest Zsa Zsa Gabor. Gabor słynęła ze swojej urody. W 1936 roku została Miss Węgier (choć plotka głosi, że utraciła ten tytuł gdyż zataiła swój prawdziwy wiek). Nazywana była „kurtyzaną XX wieku”. Jej przeżycia z kolejnymi kochankami i mężami mogłyby służyć jako pomysł na scenariusz do przynajmniej kilku filmów. Tak naprawdę nazywała się Sári Gábor. Pojawiła się w takich tytułach jak Cienki lód, Uprzejmie informujemy, że nie są państwo małżeństwem, Lili, Wielki cyrk, Dotyk zła, Królowa kosmosu, Koszmar z ulicy wiązów 3: Wojownicy snów, Grunt to rodzinka II.

Pierwszy ślub Gabor miał miejsce w 1937 roku. Przez 4 lata Zsa Zsa była żoną Burhana Aspaf Belge – tureckiego dyplomaty. Wcześniej z okazji zaręczyn młodzi otrzymali od bogatych rodziców aktorki 10-karatowy diament. W 1941 roku postanowili zgodnie się rozstać.

Drugim mężem aktorki był Conrad Hilton (z tych Hiltonów). Według relacji samej Gabor gdy tylko się poznali zaiskrzyło między nimi, a oczarowany Hilton jeszcze tej samej nocy zaoferował jej 20 000 dolarów, by towarzyszyła mu w wypadzie na Florydę. Odmówiła. Pobrali się cztery miesiące później w 1942 roku i doczekali się córki Franceski. Po 5 latach para rozwiodła się. Ponoć mąż nakrył żonę na sypianiu z jego własnym dorosłym synem Nickym.

Piękna blondynka pocieszenie znalazła w ramionach aktora Georga Sandersa, który ożenił się z nią w 1949 roku. Małżeństwo zdecydowało się na rozwód po 5 wspólnych latach. Co ciekawe, 20 lat później George został mężem siostry byłej żony – Magdy (swoją drogą ta miała pięciu mężów).

Zsa Zsa przez 4 lata była także żoną nowojorskiego bankiera Herberta L. Hutnera. Porzuciła go dla Joshuy S. Cosdena Jr i tak odbył się w 1966 roku jej piąty ślub. To małżeństwo trwało jednak niecały rok.

Szósty mąż Zsa Zsa Gabor był inwestorem giełdowym. Jack Ryan oświadczył się jej na przyjęciu, a ślub pary odbył się w Las Vegas. Z nim aktorka wytrzymała także tylko rok, a jej uwagę przykuł prawnik z jej własnej sprawy rozwodowej. Michael O’Hara był siódmym mężem gwiazdy, a związek ten trwał 7 lat. Gabor jednak zapragnęła wolności, tęskniła za namiętnością i dreszczem emocji. Zaraz po rozwodzie w 1983 roku znalazła pocieszenie w kolejnych męskich ramionach. Tym razem stanęła na ślubnym kobiercu z przystojnym meksykańskim aktorem Felipe de Albą. Szokować może fakt, że małżeństwo zostało anulowane już po jednym dniu. Ósmy związek małżeński nie mógł być uznany gdyż w pośpiechu aktorka nie dopilnowała formalności przy poprzedniej sprawie rozwodowej (w końcu były mąż był prawnikiem i nie puścił tego płazem). Miłość wygasła tak szybko jak się pojawiła i aktorka nie wróciła już do Felipe.

Miłość i uczciwość małżeńską Zsa Zsa po raz dziewiąty i ostatni przysięgała księciu Frederickowi von Anhalt. Ślub odbył się w 1986 roku i tym razem małżonków rozdzieliła dopiero śmierć. Mąż był od aktorki 26 lat młodszy (istnieje jednak teoria, że prawdziwy wiek Zsa Zsa był tajemnicą, a ona sama często celowo myliła dziennikarzy). Jedyna córka Gabor delikatnie mówiąc nie przepadała za nowym ojczymem. Związane z tym były niemałe kontrowersje. Gdy aktorka miała 94 lata oznajmiła światu, że chciałaby mieć jeszcze jedno dziecko i zamierza nająć surogatkę.

Wcześniej w 2002 roku Zsa Zsa Gabor przeżyła bardzo poważny wypadek samochodowy, po którym poruszała się na wózku inwalidzkim. Gdy jej zdrowie się pogarszało, amputowano jej lewą nogę. W tym czasie mąż miał zdradzać swoją żonę z gwiazdą porno, ale ponoć miał na to jej przyzwolenie ze względu na stan zdrowia kobiety. Specyficzne małżeństwo z księciem przetrwało całe 30 lat. Frederick opiekował się żoną do końca jej dni. Zsa Zsa Gabor zmarła 18 grudnia 2016 roku przeżywszy 99 lat.

Zsa Zsa Gabor i Herbert. L Hutner
Categories: Rankingi

One comment

I, że Cię nie opuszczę aż do…kolejnego ślubu. Czyli aktorzy z największą ilością małżeństw na koncie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *