Jak radzić sobie z nadmiarem wolnego czasu i izolacją i nie zwariować.

Przebywanie w domu pod przymusem nie jest niczym przyjemnym. Zwłaszcza w dużym mieście gdzie do tej pory mieszkańcy spotykali się w kinach, pubach, na basenach, w klubach, na domówkach czy restauracjach. Miasta są teraz niezwykle ciche, ograniczamy wyjścia z domu do absolutnego minimum wychodząc jedynie po zakupy spożywcze i artykuły pierwszej potrzeby lub do pracy (jeśli jest taka możliwość). Wszyscy zmagamy się z nową sytuacją,  żaden z nas jej wcześniej nie doświadczył. Jak sobie radzić i nie zwariować i zająć wieczorami myśli? Specjalnie dla Was, kinomaniaków wykonałam kawał (nie)potrzebnej roboty. Oto propozycje, by mimo wszystko spędzić czas w domu z filmem.

Sięgnij po platformy z filmami i serialami.

Nie, to nie żart. Na grafice widzicie logo Katoflix. Oprócz nazwy nie widziałam w tym nigdy nic śmiesznego czy niestosownego. Skoro jest zapotrzebowanie i chętni na taką tematykę filmów, to czemu nie? Ja marzę żeby powstała platforma z filmami z lat 40 i 50 i naprawdę byłabym przeszczęśliwa gdyby więcej takich filmów było dostępnych. Fakt, nazwa to koszmarek i sugeruje bezczelnie, że to taka katolicka odpowiedź na amerykańskiego giganta. Jednak przyjrzałam się dobrze tytułom jakie obejrzymy na platformie i możecie być zaskoczeni. Możemy tu obejrzeć zabawną, włoską komedię Jak bóg da, Wendy & Lucy, Szkołę życia czy klasyk Mały światek Don Camilla. Co jeszcze oprócz Katoflix?

W niektórych miejscach filmy można oglądać za darmo, teraz jest zresztą bardzo dobry czas na wypróbowanie wersji testowej. Część zwłaszcza nowości jest płatna, a koszt wypożyczenia tytułu waha się między 5 a 50 zł.

Netflix – duża baza filmów i seriali także polskich. Ostatnio sporo anime studio Ghibli, kilka hitów typu Baby Driver,Twój Vincent, klasyki Władca pierścieni, Truman Show czy 12 małp. A to tylko niewielka część dostępnych produkcji.

HBO Go – m.in. nowy sezon Westworld, Toy Story 4, nowa wersja Króla Lwa, Rocketman, nowy Aladyn, Narodziny gwiazdy.

Ninateka – miejsce, w którym zobaczycie nie tylko starsze polskie filmy, dokumenty, animacje, ale również różne spektakle. W domu możecie poczuć więc magię teatru. Dostępne są m.in. Szwedzka teoria miłości, Jestem mordercą, Kto wstał lewą nogą/Nowe przygody Misia Uszatka, Zaklęte rewiry czy Lokis. Rękopis profesora Wittembacha.

Player.pl – na platformie m.in. 1800 gramów, Parasite, Boże Ciało, Ślicznotki czy Ból i Blask. Dużo nowości.

Vod.pl – platforma należąca do grupy Onet. A tu Wysoka dziewczyna, Boże Ciało, Zabawa w pochowanego, Ikar. Legenda Mietka Kosza.

Ipla.tv – platforma stacji Polsat. Oprócz seriali i programów są tu także filmy. Obejrzycie produkcje (Nie)znajomi, Król Lew, Mirai, Śniadanie u Tiffany’ego, Gdzie jest Dory. Przykładowy koszt wypożyczenia filmu to 10 zł.

Chili – wypożyczalnia filmów, teraz oferuje 50 % rabatu na pierwszy film. Ponownie Boże Ciało, ale również Joker, Czarownica 2, Ad Astra, Upiorne opowieści po zmroku, Córka trenera.

Cda.pl – dobrze znany serwis z filmami także w opcji premium. Znajdziecie tutaj też dużo bajek dla najmłodszych. Przykładowe tytuły to Mandarynki, Fanatyk, Tully, Pod mocnym aniołem czy Za wszelką cenę.

Sala kinowa – to kanał na You Tube, który oferuje legalnie i za darmo kilka filmów. Tutaj znajdziecie prawdziwą perełkę – niemy film Upiór w operze z 1925 roku. Tylko dla fanów takich klimatów.

Tvp.vod – odstawmy politykę na bok. Platforma ta ma do zaoferowania całkiem sporo tytułów. Zobaczycie Życie jest piękne, Milczenie, Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie, Mikołajek, Osiem i pół, Słodkie życie i wiele innych.

Amazon Prime Video – na początek darmowy okres próbny. Macie tu m.in. filmy Pulp Fiction, Forrest Gump, Big Lebowski, Ojciec chrzestny, Top Gun czy To nie jest kraj dla starych ludzi.

Bonus: tutaj jest link do prawdziwej skarbnicy klasycznych koreańskich filmów. Wszystko dostępne na You Tube. Dla fanów azjatyckiego kina.

Obejrzyj seriale, które już zakończyły emisję.

Dłuższe siedzenie w domu to doskonała okazja do nadrobienia tytułów, które darzycie sentymentem, a które oglądaliście x lat temu. Jeśli ich jeszcze nie widzieliście, macie teraz szansę obejrzeć seriale, które zdobyły popularność na całym świecie sporo lat temu, a wy do tej pory konsekwentnie je omijaliście, mimo że wszyscy wkoło namawiają na seans. Oto propozycje:

Przyjaciele,

Teoria wielkiego podrywu,

Dr House,

Breaking Bad,

Gotowe na wszystko,

Seks w wielkim mieście,

Zagubieni,

Ally McBeal,

Miasteczko Twin Peaks,

Technicy magicy,

Hunter x Hunter,

One Punch Man,

Prison Break,

Rodzina Borgiów,

Notatnik śmierci,

Rojst,

Różowe lata 70,

House of Cards,

Gra o tron.

Lub zacznij przygodę z serialem, który jeszcze się nie zakończył.

Seriali jest tyle, że nie starczy życia, by zobaczyć je wszystkie, a nowe wciąż powstają i pewnie o wielu z nich nie słyszeliśmy. Teraz jest dobry czas, by zapoznać się z seriami, które jeszcze się nie zakończyły, a zapowiadany jest kolejny sezon. Uwaga! Można się wkręcić.

Propozycje:

Dark,

Peaky Blinders,

Wikingowie,

Westworld,

Dom z papieru,

Stranger Things,

Castlevania,

Wiedźmin,

Lucyfer,

Syrena,

Znaki,

Fargo,

Obsesja Eve,

Wataha.

Znajdź sobie fajny kanał filmowy na You Tube i go zgłębiaj.

Oczywiście jeśli biegle znacie język angielski lub inny szukajcie także i wśród obcojęzycznych kanałów. Ja chciałam zwrócić uwagę na kilka naprawdę ciekawych polskich kanałów na You Tube. Nie ograniczają się one tylko i wyłącznie do recenzji, takich zresztą jest na pęczki. Ciekawe podcasty, analizy, ukazywanie filmów z technicznego punktu widzenia, doszukiwanie się smaczków i teorii spiskowych w bajkach Disneya, recenzje starych filmów, a nie tylko nowości kinowych – to wszystko czeka w polskiej vlogosferze. Oto linki do najciekawszych moim zdaniem kanałów filmowych rodzimych Youtuberów.

Skazany na film,

Mietczyński,

Napisy końcowe,

TvFilmy,

Tomasz Raczek,

Poznać kino,

Bez schematu,

Rabo,

Na gałęzi,

Ponarzekajmy o filmach,

Michał Oleszczyk,

Sfilmowani

Nadrób klasyki, których jeszcze nie oglądałeś.

Każdy z nas ma taką listę filmów – uchodzą za ponadczasowy klasyk, ale z różnych względów omijaliśmy te tytuły. Czasem chodzi o czas bo taki Titanic trwa ponad 3 godziny, czasem chodzi o temat – łatwiej skupić się na lekkiej komedii niż psychologicznym thrillerze w typie Psychozy. Nie oglądałeś Pulp Fiction, Titanica, Bravehearta – walczne serce, Casablanki, a może marzyła Ci się trylogia Ojca chrzestnego, ale nie było okazji? Teraz masz na to czas.

Propozycje:

Titanic,

Braveheart – waleczne serce,

Władca pierścieni,

Ojciec chrzestny,

Taksówkarz,

Absolwent,

filmy Alfreda Hitchocka,

Obcy,

filmy Georga Cukora,

filmy Billy Wildera,

Ogniem i mieczem,

Kiler i Kilerów 2-óch,

Dzień świra,

Brudny Harry,

Chinatown,

Adwokat diabła,

American Psycho,

Dziecko Rosemary,

,American Beauty,

Zielona mila,

Skazani na Shawshank.

Urządź sobie domowy maraton filmowy.

Doskonale nadają się do tego filmy, które opowiadają historię na przestrzeni lat tak jak np. w serii o Harrym Potterze, ale również takie które mają niezliczoną ilość kontynuacji lub trwają łącznie 9 godzin (np. Władca pierścieni). Ciekawym pomysłem jest też obejrzenie wszystkich filmów jednego reżysera (np. maraton Tarantino, Lyncha lub Polańskiego). Wybór należy do Was. Gwarantuję, że obejrzenie całej kolekcji filmów o Jamesie Bondzie potrwa bardzo długo i zajmie myśli na dłuższy czas.

Propozycje: Serie:

Harry Potter i…,

Władca Pierścieni,

Koszmar z ulicy Wiązów,

James Bond,

Marvel,

Godzilla,

Planeta Małp,

Piła,

Spiderman,

Szybcy i wściekli,

Oszukać przeznaczenie,

American Pie,

Gwiezdne wojny,

Obcy,

Toy Story,

Różowa pantera

Zagraj w grę o tematyce filmowej.

W sklepach dostępne są quizy z wiedzy filmowej lub z pytaniami ułożonymi pod Wasz ulubiony serial. Gra może być bardzo dobrym pomysłem na rodzinny wieczór, a przy okazji sprawdzicie ile wiecie o kinie. Szukajcie na Allegro i w sklepach z grami. Jeśli nie chcecie kupować, to zapraszam na stronkę Popcorn Garage gdzie musicie znaleźć na planszy 66 tytułów filmów (gra po angielsku). Nie jest to wcale takie proste, a tytuły zgadujecie po porozrzucanych rzeczach kojarzonych z filmami. Ciekawe jaki będzie wynik.

Propozycje:

Quiz: 500 pytań – Przyjaciele,

Quiz – Harry Potter,

Kieszonkowiec filmowy – Kamera Akcja!,

Polski film – pytania i odpowiedzi,

gra planszowa Było sobie życie,

Trivial Pursuit – Teoria wielkiego podrywu,

Dzieci kontra rodzice – bajki, filmy i seriale,

Kalambury filmowe

Przeczytaj książkę o kinie lub biografię ulubionego artysty.

Ostatnio wszystkie internetowe księgarnie kuszą rabatami. Teraz macie sporo czasu na lekturę. Poznacie bliżej świat kina zgłębiając jego historię lub dowiecie się jakie życie miała Wasza ulubiona gwiazda. Dostępne są również książki w formie leksykonów czy wywiadów. Oto propozycje na wieczór z książką filmową:

1001 filmów, które musisz zobaczyć (dodatkowo jest to skarbnica filmów, a na pierwszych stronach można zaznaczać w okienku, które filmy już widzieliśmy)

Audrey Hepburn Oczarowanie,

Przyczajony geniusz Janusz Gajos,

Mroczna historia Hollywood,

Skandale złotej ery Hollywood,

Salvador Dali Moje sekretne życie,

Marlena – Błękitny anioł w garniturze,

Muzyka w filmie,

Historia kina,

Tom Hanks – kolekcja nietypowych zdarzeń,

Analiza filmu,

Twarze Marilyn Monroe,

Bruce Lee – życie.

Idź za ciosem i obejrzyj kino katastroficzne o zagładzie ludzkości lub ataku wirusa.

Ostatnie moje obserwacje pokazują, że najczęściej wyszukiwanym filmem na Filmwebie jest Contagion – epidemia strachu. Faktycznie choć kino tego typu jest nam znane od lat, teraz oglądanie filmów postapo lub katastroficznych może mieć zupełnie inny wymiar i zdecydowanie zyskać na popularności. W końcu mówi się o światowej epidemii. Można ten temat potraktować z przymrużeniem oka, ale jeśli chcecie sobie popatrzeć na zagładę człowieka, wyniszczające organizm wirusy, świat opustoszały i zupełnie inny od tego, który znamy sięgnijcie po te tytuły.

Propozycje:

serial Kwarantanna,

Contagion – epidemia strachu,

28 dni później,

Miasto ślepców,

Nie otwieraj oczu,

Jestem legendą,

To już ostatnie dni,

Ostatnia miłość na ziemi,

Grypa,

W ukryciu,

serial Ocaleni,

Epidemia,

serial Bastion.

Mam nadzieję, że kilka z tych pomysłów i propozycji przypadnie Wam do gustu i nie rozstaniecie się z kinem nawet, gdy na premiery będzie nam trzeba trochę poczekać.

Categories: Filmy

2 Comments

Kino w czasie pandemii – pomysły na spędzenie wolnego czasu z filmem bez wychodzenia z domu.

  1. Czas pandemii z pewnością wpłynął na popularność platform streamingowych. Ludzie spędzając czas głównie w swoich domach, chętnie sięgali po jakieś ekranizacje, a najłatwiej jest przecież założyć konto i mieć nieustanny dostęp do szerokiej bazy filmów i seriali.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *